Afrikány ochraňují rajčata i růže. Zamilujte se do nich
Vysévám afrikány. Nikdy jsem je neměla příliš v lásce. Vysazovali jsme je totiž pravidelně na hrob a byly pro mě hřbitovní květinou. Od doby, co mi aksamitníky zachránily rajčata, je miluju. A tak je vysévám, abych je přesadila k rajčatům, další zelenině i k růžím. Ano, Lilly Marlene je už totiž usazená v květinovém záhonku.
Prý zatím vědci nezjistili, proč jsou afrikány tak báječné. Přesně neví, co to v nich je, že odhánějí molice a rajčata ochrání před plísní. Možná, že je to jejich vůně, která molicím vadí. Nebo mají něco jiného do sebe, co je staví na piedestal ochránců záhonků.
Semínka afrikánů jsou titěrná.
Ke každé rostlince rajčat vysazuju jeden afrikán. Semínka z nich si sbírám na sklonku léta, abych je mohla na jaře vysévat a předpěstovat si květiny, které září oranžovou barvou. Je to aksamitník rozkladitý. Vysadit ho můžete také kolem vchodu do skleníku, kde pokvete celé léto a bude dělat parádu. Vysazovat se má také k růžím. V květinové zahrádce s aksamitníky rozhodně počítám.
Včera jsme vysadili růži Lilly Marlene, kterou mi strýček přivezl z Francie. I ji budou ochraňovat afrikány.
Afrikán, nebo aksamitník?
Obojí. Označení afrikán odkazuje na Afriku. Mělo se za to, že byl přivezen z černého kontinentu. Pochází ale z Mexika, odtud ho mořeplavci dovezli do Španělska. Jsou různé odrůdy afrikánů. Například druh Tagetes erecta bývá označován za růži Indie.
Ke každému rajčeti vysaďte jeden afrikán. Ochrání rostlinu.
Pěstování afrikánů
Semínka aksamitníků jsou drobná, vypadají jako malé černé tyčky. Předpěstovávat je můžete v průběhu března a dubna. Stačí je vysévat do květníků. Až rostlinky povyrostou, přesazujte do truhlíků, na záhony, rajčatům nebo k jiné zelenině.