Amatérský zahradník - Čím horší zahradník, tím lepší úroda
Stále více lidí zatouží po umění pěstování květinového království. Dokonce i tací, kteří bydlí ve velkém městě a nemají možnost získání nějaké té zahrádky v zahrádkářské kolonii. Mají pouze k dispozici balkon. No a mnoho z těchto lidí s pěstováním květin nemají vůbec žádné zkušenosti. Dvěma slovy: zahradník amatér. Většina z nich si myslí, že stačí koupit si jen truhlík, zahradnický substrát, semínka květin (osivo) a mají vyhráno. Nasypou zeminu do truhlíku, na to nasypou semínka a překryjí tenkou vrstvou další zeminy. Zalít a je hotovo. Mylně se domnívají, že právě toto přinese ovoce jejich snahy. Chyba. Někdo sice má takové štěstí a opravdu mu z jeho snažení vzejde podařený výsledek, ale takových je jen velmi málo.
"Čím horší zahradník, tím lepší úroda."
Vaše zahrádkářské království, plné květin, bylinek či ovocných plodů si lze vytvořit i na vašich balkonech. Je k tomu však potřeba trochu více, než-li jen trochy toho štěstí a náhody.
Co by měl amatér znát?
Začínající pěstitel by si nejdříve měl nastudovat pár základních věcí, než se do něčeho pustí. Na internetu nebo z knih se dozvíte mnoho užitečných rad. V případě zahrádky je ptřeba volit vhodné plodiny, keře, květiny i bylinky (zeleninu a ovoce), pro daný typ zeminy nacházející se na zahrádce. Poraďte se třeba i v zahrádkářství, která volba toho či onoho je nejvhodnější. Zjistěte náročnost na pěstování té či oné rostlinky.
Balkony
U balkonů je potřeba vědět, kterým směrem je situován. Ne všechny rostliny jsou vhodné například na jižní balkon. každá květina, bylinka, keř, popínavá rostlina, stejně jako ovocné či zeleninové plody, je totiž jinak náročná na péči.
Rostlinky
Začátečník by se také neměl pouštět do výsevu, měl by si koupit (sehnat) raději již předpěstovanou rostlinu. Amatér obvykle totiž buďto semínka (výhonky, řezy) utopí, nebo bude substrát natolik vyschlý, že ani nevzklíčí.
Amatérský zahradník by měl dostatečně zvážit veškeré okolnosti, jež mají vliv na zdárný výsledek jeho snahy. Spadá sem například dostatek času a náležitá péče o rostliny. Pokud budete delší dobu mimo domov nebo květiny nezalijete, je více než pravděpodobné, že uhynou (uschnou). Rozumný pěstitel si pořídí samozavlažovací truhlík, nebo požádá někoho ze svých nejbližších, aby zalil jejich miláčky.
Hnojit či nehnojit? A co substrát?
Rostliny je také potřeba jednou za čas hnojit a ne všechny druhy hnojiv jsou vhodné pro daný druh rostlin. I toto je potřeba trochu nastudovat nebo se poradit s odborníkem (někým zkušenějším). Existují sice univerzální hnojiva, ale i ty jsou děleny na další podskupiny (pro pokojové či popínavé rostliny, keře, balkónové květiny, popřípadě hnojiva vhodná pro zahradní rostlinstvo, zeleninu či stromy). Totéž platí i o substrátech. Jsou zeminy určené přímo pro výsadbu, pro daný typ rostlin nebo univerzální substráty. Je potřeba zvolit takový substrát, který dodá správné živiny a ve správném množství. "Není zem jako zem".
Celý proces pěstování rostlin je zdlouhavý a náročný. Ani to, že si koupíte již vzrostlou kytku v obchodě, vás nezbavuje péče o ni.
Amatérský zahradník si proto musí pár věcí nastudovat, zjistit informace, nakoupit nezbytné nádoby, nářadí, substráty, hnojiva a mnoho dalších vychytávek, které vám usnadní vaši zálibu v květinách.
Nespoléhejte se na štěstí začátečníka a raději spíše vsaďte na jistotu a zkušenosti zasvěcených v této zálibě. Výsledný efekt vás doslova okouzlí a překvapí.
Související články
- Co může obsahovat zelenina?
- Amatérský zahradník - Čím horší zahradník, tím lepší úroda
- Jaký význam má zelenina?
- Jak ochránit ovoce a zeleninu proti ptactvu?
- Rotace rostlin při pěstování
- Rostliny, které nepěstovat v těsné blízkosti