Dannyska - články



Jak uskladnit česnek?

Věděli jste, že první, zdokumentovanou léčivou rostlinou, kterou na světě používali, a stále používá je česnek? Starověké lékařské texty o česneku byly nalezeny jak v egyptských pyramidách, tak ve starověkých řeckých chrámech, dálné Číně, Indie.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zničit slimáky?

Slimáci, mravenci, krtci, myšky a jiná drobná zvířectva, neradi vidíme na našich krásných, upravených zahradách. Důkladně si připravujeme zahradu, pečlivě sázíme semínka, hnojíme, vytrháváme plevel a pak stačí více deště, či sucha a úroda nám mizí před očima. Na světě existuje více jak 33 druhů slimáků limax a právě tento druh, přesněji slimák popelavý (Limax cinerooniger) patří nejvíce hojně vyskytujících u nás. Deštivé počasí umožňuje snadný pohyb po rostlinách po celý den a věřte nebo ne, vaši úrodu vám můžou zlikvidovat do pár dnů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat petržel?

Petržel, nebo li Petroselinum crispum, patří mezi významnou dvouletou bylinu, kterou používali dávno naší předkové. Ať už jako koření, nebo léčivý přípravek. Petržel je významná bylina, která v sobě uchovává cenné vitamíny C, A, B ale i stopové prvky železo, vápník, éterické oleje. V kosmetickém průmyslu se petržel používá na akné, čistí krev, je močopudná, a vyhlazuje pleť. Chcete-li si vypěstovat petržel, musíte dodržet pár základních rad. Mezi něž patří: kvalitní semínka, prostředí, hnojení, stříhání. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé rady.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat keříčková rajčata?

Rajče patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou můžete jíst nejen syrovou, ale i tepelně upravenou. Existuje více jak sto odrůd rajčat, které se liší nejen barvou, strukturou ale i chutí. Pro naše zdraví jsou rajčata velice prospěšná a důležitá. Obsahují totiž vzácný lykopen, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny skupiny B, C, E, ale i minerální látky železo, draslík. Pěstování rajčat není vůbec náročné. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nenáročnou zeleninu, která se pěstuje i v mírně chladnějším klimatu, vypěstovat rajčata zvládne i „zahrádkářský laik“.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak uvařit brambory? - parní hrnec

Kdysi tuto sytou zeleninu jedli pouze králové, vrchnost, panstvo, či bohatí obchodníci, kupci. Ale víte, komu vděčíme za to, že se brambory staly nedílnou součástí každé domácnosti? Byl to syn Marie Terezie, Josef II. Své poddané přesvědčili o tom, jak důležité je pěstovat brambory, jaké pokrmy lze s nimi připravit a hlavně, že se jedná o potravinu, která je zasytí. V dnešní době existuje více jak 1258 odrůd. U nás je to zhruba 160 odrůd, a lze s nimi připravit nespočet vynikajících pokrmů od polévek, těstovin, salátů, ale i brambůrků, či placiček. Brambory kromě toho, že mají dobrou chuť, obsahují i cenné vitamíny a živiny.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pěstovat bazalku v květináči?

Bazalka patří mezi oblíbené rostliny, které se nejvíce používají v Jižní Americe, Africe, ale i v Evropě jako je Francie, Itálie. Na světe existuje více jak 60 druhů odrůd a vyznačují svou specifickou vůni a chuti. Bazalku máme nejvíce spjatou s oblíbeným jídlem – pizza, ale přidává se i do různých druhů salátů. Bazalka to není jen výjimečné koření, ale i léčivá rostlina. Posiluje imunitní systém, léčí různé rány, oděrky, pomáhá při trávení, nebo při onemocnění ledvin a podobně.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak uchovat vyloupané vlašské ořechy?

Vlašské ořechy jsou velice prospěšné pro naše zdraví. Přispívají ke správné funkci srdce, cév, ale i nervové soustavy. Kromě bohatého zdroje omegy 3 - mastné kyseliny, obsahuje taktéž vlákninu, antioxidanty. Ne nadarmo říkávaly naše prababičky, že med s vlašskými ořechy je uklidňujícím lékem , dodává krásu vlasů, nehtů. V nadcházejícím podzimem opadávají oříšky ze stromů a mnozí z nás hned vyloupávají oříšky ze skořápky. Je to tak správné pro delší uchování ořechů?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zazimovat jahody?

Jahody patří mezi velice oblíbené ovoce, které lze pěstovat ve všech mírných oblastech světa. Existuje více jak 30 odrůd jahod a vyznačují se především sladkou chutí. Miluji je především děti, ale i dospělí. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, A, B, E, ale i minerálních látek převážně draslík, vápník, zinek. Jejich pěstování není náročné, ale musíte dodržovat pár základních pravidel, mezi než patří i zazimování. Tento článek vám pomůže jak správně zazimovat jahody, a tím získat bohatou úrodu i příští sezónu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se zbavit krtka?

Jako malé děti jsme milovali dětskou pohádku o Krtkovi, učili se ve škole, že se jedná o velice chráněný druh, a nakonec se krtek stal nevítaným hostem zahrádkářů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaboticaba

Málo z nás zná toto exotické ovoce. Ani bychom neřekli, že je to vůbec ovoce. U nás se prakticky nevyskytuje a nejsme o něm informování. Ale v Jižní Americe je tato plodina velice známá, oblíbena. Tak si ji přiblížíme.

Toto prapodivní exotické ovoce vypadá jako by vyrostlo přímo z kůry stromů a strom byl pokryt fialovými bradavicemi či pupínky. Jeho domovem je Jižní Amerika, Brazílie. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek