Magdalena Boukhemisová - články
- Jak vypadá strom osika?
- Jak a kdy stříhat túje?
- Jak pěstovat avokádo z pecky?
- Jak stříhat růže po odkvětu?
- Jak uskladnit brambory?
- Jak uchovat česnek?
- Jak pěstovat kávovník?
- Jak uchovat nastrouhaný křen?
- Jak pěstovat klívii?
- Jak pěstovat bobkový list?
- Jak pěstovat mango z pecky?
- Kdy a jak sázet túje
- Čerstvé bylinky do každé kuchyně. Jak na jejich pěstování?
- Cibule vypěstovaná z vlastní zahrádky chutná nejlépe.
Jak vypadá strom osika?
Třeseš se jako osika – to už jste určitě slyšeli. Dlouhé řapíky toho stromu působí při větru tak typické třepetání listů, které dostalo osiku až do zmíněného přísloví. Ale víte, jak taková osika vlastně vypadá?
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak a kdy stříhat túje?
Túje (zeravy) zná asi úplně každý nejen z parků a hřbitovů, ale také z velké většiny českých zahrad. Vysazují se samostatně i ve skupinkách, ale asi úplně nejčastěji do živých plotů. Tam jsou používány i proto, že jsou celoročně zelené a skutečný plot z nich máme docela rychle. Sice se tvrdí, že jsou pro ně nejvhodnější vlhká místa, ale túje rostou i v polostínu a na slunci. Moc práce s nimi není a klidně je můžeme nechat růst i bez lidského zásahu. Ale chceme-li, aby se dobře větvily a byly krásně husté, je třeba túje pravidelně zastřihávat.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak pěstovat avokádo z pecky?
Avokádo je plodem ovocného stromu s romantickým názvem hruškovec přelahodný (Persea americana), který pochází ze Střední Ameriky. Ale podobně jako třeba mango si ho můžeme poměrně jednoduše i doma v květináči.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak stříhat růže po odkvětu?
Růže patří mezi nejpopulárnější květiny českých zahrad i velmi mnoha parků a veřejných prostranství. Keříkové, stromkové, popínavé, šípkové – každý si najde takovou růži, jejíž květy mu budou dělat největší radost. Stovky odstínů a odrůd, právem je růže nazývána královnou květin. Ale i královna potřebuje občas pomoci.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak uskladnit brambory?
Není brambora jako brambora. Ten, kdo je odkázaný na nákupy v supermarketech ví, že ani stejný dodavatel nemusí znamenat stejnou chuť a vlastnosti. Pokud vám to nevyhovuje a nemáte právě vlastní zahradu či pole, řešením je nákup na trhu nebo u farmáře. Našli jste si svého prověřeného dodavatele brambor a chcete mít k dispozici pořád stejně kvalitní hlízy s chutí, která vám vyhovuje? Tak si kupte brambory na uskladnění. Ale kde je uskladnit, aby vám vydržely až do jara?
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak uchovat česnek?
Česnek patří neodmyslitelně nejen k české kuchyni, ale také k lidovému léčitelství. Nejlepší je čerstvý, ale jeho sezóna je u nás jen na jaře a na podzim. Jak ho tedy uchovat, aby nám vydržel kvalitní až do další sklizně? Ať už si česnek pěstujete sami, nebo ho nakupujete u svého farmáře či na trhu, měli byste si pamatovat pár věcí.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak pěstovat kávovník?
Kdo by neměl rád kávu. Jsou mezi námi i jedinci, kteří bez kávy těžko přežijí byť jen jediný den. Kávu si můžeme koupit upraženou zrnkovou nebo mletou, instantní i v kapslích, ale co si ji takhle vlastnoručně vypěstovat?
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak uchovat nastrouhaný křen?
Křen patří mezi oblíbené rostliny. Má nejen vynikající chuť, ale také kladný vliv na naše zdraví. Obsahuje vitamíny, hlavně vitamín C, a minerály (železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor). Jeho pěstování má u nás dlouhou tradici, první křen se k nám dostal zřejmě již při stěhování národů s příchodem Slovanů v 6. století.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak pěstovat klívii?
Klívie (clivia) nebo také řementka patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám našich domovů, ale péče o klívii není nejjednodušší, takže se její popularita vedle nenáročných rostlin postupně snižuje, což je škoda. I když původně pochází z jihu Afriky, příbuzné má i u nás. Věděli jste, že do stejné čeledi amarylkovitých patří bledule, sněženka a narcisky?
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak pěstovat bobkový list?
Bobkový list neboli Vavřín vznešený znali a používali již ve starověkém Řecku a Římě. Kdo by aspoň jednou neviděl portrét Julia Césara s vavřínovým věncem na hlavě? Dneska už se z něj vytvářejí vavřínové věnce pro vítěze nejrůznějších klání jen velmi výjimečně. Daleko častěji se s ním setkáme jako s kořením nezbytným pro úpravu masa, omáček, těstovin, ryb či polévek, nebo se pěstuje jako okrasná rostlina.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak pěstovat mango z pecky?
Mango je jedním z nejchutnějších druhů exotického ovoce. Původně pochází z tropů, konkrétně z východní Asie, Tichomoří a Indie. Mangovníků je mnoho druhů. Jedná se o stálezelený strom, který v dospělosti dorůstá výšky deset až čtyřicet metrů. Jednotlivé druhy rodí plody vejcovitého tvaru o hmotnosti půl kilogramu a více. Zralé mango má žlutočervenou slupku a kolem plochého semene je velmi lahodná, měkká žlutooranžová dužnina. Takže platí, že mango, které vám nabízejí v obchodech a má slupku z větší části zelenou, je většinou nedozrálé. Nejlépe je ho nechat dozrát při pokojové teplotě.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Kdy a jak sázet túje
Túje patří k nejpopulárnějším dřevinám českých zahrad. Vysazují se nejen do živých plotů, ale i samostatně. Zpříjemnit mohou i léto na terase, ale tam se obvykle používají túje v kontejnerech nebo velkých květináčích. Někteří zahradníci je sice označují jako moc smutné, ale snaha uchovat si soukromí nad těmito doporučeními stále ještě vítězí, protože túje jsou nenáročné, zelené po celý rok a také poměrně rychle rostou.
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Čerstvé bylinky do každé kuchyně. Jak na jejich pěstování?
Kdo by neměl chuť na brambory s čerstvě nasekanou pažitkou nebo na mojito s vlastnoručně vypěstovanou mátou? Čerstvé bylinky využijete v kuchyni, při léčbě neduhů a navíc budou krásnou dekorací vašeho parapetu nebo balkonu. K jejich vypěstování totiž nepotřebujete velkou zahradu ani velké zkušenosti. Jaro klepe na dveře, a tak je ten správná čas na sázení. Jdeme na to...
Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Cibule vypěstovaná z vlastní zahrádky chutná nejlépe.
Umíte si snad představit vaření bez cibule? Příprava guláše, špízů nebo cibulačky by bez této prastaré suroviny nebyla vůbec možná. Cibule u nás patří k nejpěstovanějším druhům zeleniny a má k tomu dobrý důvod. Bohatý obsah vitamínů, minerálních a léčivých látek dělá z cibule zázračnou potravinu, prověřenou staletími. Téměř každý zahrádkář si na svém políčku každoročně vyhradí alespoň kus půdy pro její nasazení. Jak ale vybrat správnou odrůdu a jak postupovat při sázení? Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek