Jak se starat o banánovník?
Banánovník je rostlina původem z tropických a subtropických oblastí. V posledních letech se však pomalu dostává i do květináčů našich domácností. Pokud banánovníku zajistíte dostatek světla a vody, můžete si jej domů pořídit i vy. Jak tedy takový banánovník pěstovat a jak se o něj starat?
Nejdříve je vhodné zamyslet se nad výběrem odrůdy. Klasický banánovník je opravdu rozměrná rostlina, ale dnes jsou vyšlechtěny pro účely domácího pěstování také různé trpasličí odrůdy. Ne všechny ale plodí ovoce, takže vybírejte podle toho, zda si chcete pochutnat na domácích banánech, nebo vám rostlina bude sloužit pouze k okrase.
Základní a zásadní podmínky pro pěstování banánovníku
Banánovník není sice příliš náročná rostlina na pěstování, přesto je pro jeho zdravý vývoj nutné dodržet několik zásadních podmínek. Banánovník totiž potřebuje světlo, teplo a kvalitní substrát. A samozřejmě dostatečně velký květináč, aby se mu do něj pohodlně vešly jeho relativně mohutné kořeny.
-
Světlo – toho potřebuje banánovník, na rozdíl od běžných pokojových rostlin, opravdu hodně. Ideální je umístit banánovník na takové místo, kam sluneční paprsky dopadají po celý den. Ale zase ne tak, aby se rostlina spálila. Stačí světlo, rostlina nemusí být nutně vystavena slunci.
-
Teplota – banánovník nemá rád příliš nízké teploty, příliš vysoké teploty ani teplotní výkyvy. To znamená, že teplota v místnosti by měla být stabilní, neměla by klesnout pod 15° C stejně, jako bychom měli zamezit možnému přehřátí či spálení od příliš silného slunečního záření.
-
Substrát – pro pěstování banánovníku volíme takový, který je opravdu velmi bohatý na živiny. Odborníci udávají, že ideální Ph zeminy by se mělo pohybovat mezi hodnotami 5,5-7. Nezapomeňte také na funkční drenáž, aby rostlině neuhnívaly kořeny. Substrát zaléváme tak, aby byl stále vlhký.
Pěstování banánovníku – tipy a zajímavosti
Možná vás to překvapí, ale navzdory své výšce a rozložitosti banánovník není strom, ale botanikové jej řadí mezi byliny. Klasické odrůdy banánovníku mají bezsemenné plody. To znamená, že pro jejich pěstování používáme sazenice, nebo můžeme použít řízky z již pěstované rostliny. Banánovníky jsou citlivé na dostatečnou a pravidelnou zálivku, nejlepší je zalévat je pravidelně k večeru.
Banánovník nerad roste osamoceně – pokud tedy máte dostatek prostoru, vysaďte si jich pohromadě více, budou vám lépe prospívat. Pěstování banánovníku není náročné, přesto vyžaduje dodržení základních podmínek. Banánovníky jsou hezké okrasné rostliny a pokud jste se rozhodli pro odrůdu s plody, můžete se při úspěšném pěstování těšit i na domácí banány. Tak co myslíte – je banánovník tou pravou rostlinou do vašeho květináče?
Související články
- Jak pěstovat kávovník?
- Jak pěstovat banánovník?
- Jak se starat o banánovník?