Úvod  › 

Pěstování barborky obecné

Barborka obecná patří mezi méně známé rostliny. Jak vypadá, jak se pěstuje a k čemu všemu ji můžeme využít?

Co je barborka obecná a kde roste

Barborka obecná, latinsky zvaná Barbarea vulgaris, pochází z čeledi brukvovitých. Roste běžně volně v tuzemské přírodě, proto bývá mnohými považována za plevel. Rádi ji nemají především zemědělci. Areál celkového rozšíření není přesně zmapován, patrně se jedná o celou Evropu a jako nepůvodní rostlina se vyskytuje i v Severní Americe.

Vyhovuje jí chudá půda, najdeme ji proto na stanovištích, jako jsou náspy a rumiště. Až ji budete sbírat, je nejen důležité vědět, kam pro ni jít, ale také kterým místům se vyhnout.

Barborku obecnou byste našli i na vlhkých místech podél břehů potoků. Nicméně tam se doporučuje se sběru vyhnout. Rostliny pocházející z podobných lokalit mohou být hostitelem motolic, parazitů, kteří se usídlují hlavně v trávicím a dýchacím traktu obratlovců.

Lze barborku pěstovat?

Nemusíme pouze hledat barborku jako divokou trvalku ve volné přírodě. Tuto rostlinu taktéž pěstovat na zahradě coby kulturní plodinu.

Výsev provádíme od března do dubna, a to do vlhké půdy. Barborka vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Zahrádkáři též radí, že rostlinu je vhodné během prvního roku nenechat vykvést. Kvůli tvorbě semen by se vysilovala. Rostlině je nutné dopřávat vydatnou zálivku, případně ji také mulčujeme.

Barborka velmi dobře roste a první sklizen listů můžeme tak provést již po 8 týdnech. Vytrvalá bylina dorůstá velikost 30 až 50 cm a má charakteristické žluté květy. Lodyha je v horní polovině rozvětvená. Větve má přímé až odstálé. Množí se samovýsevem.

Pěstování barborky má ještě jeden zásadní význam: Dobře ji znají včelaři, kteří ji považují za dobrou nektarodárnou i pylodárnou rostlinu. Za jediný den může květ vyprodukovat i 0,18 mg nektaru. Pyl má tedy vysokou výživovou hodnotu pro včely

Jak se tato rostlina zpracovává

Barborka obecná stojí zatím stranou masivnějšího zájmu, je však velmi dobře využitelná v kuchyni, neboť má jedlé květy, poupata i listy. Barborka umí nahradit zeleninu. V syrovém stavu má hořkou chuť, která připomíná řeřichu. Listy nebo poupata proto před dalším použitím upravte povařením. Postačí cca 5 minut.

Používá se především jako salátová rostlina. Svou typickou příchutí umí pokrmům dodat kořenitou příchuť, lze ji proto použít na dochucení. A to nejen salátů, doporučuje se taktéž ji přidávat do pokrmů z ryb, případně do polévek. Poupaty je možno dále nahradit brokolici. Využitelná je z rostliny i šťáva, která se užívá proti žaludečním obtížím.

Listy je možné sklízet dokonce i v zimním období pod sněhem. V dobách minulých se rovněž barborka používala jako náhražka vařeného zelí, neboť šlo o jeden z posledních druhů zeleniny, který byl dostupný.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články