Úvod  › 

Bezradný boj se slimáky. Co na ně opravdu platí?

Včera jsem protrhávala odkvetlý měsíček. Odkryla jsem stinná a vlhká místa na záhonech. Byli tam. Slimáci. Dva z nich se k sobě tulili přímo na ohryzaném afrikánu. Musela jsem se smát.

Opatrně jsem je sebrala a posunula o kus dál, na trávu. O kytky mi ani tak nejde. A oni za to, jací jsou, vlastně nemůžou. Přesto, kdyby byli tihle lumpové stočení v salátech, asi bych se nerozmýšlela. Léto je děštivější, než by se mi líbilo. Na druhou stranu, alespoň není sucho. Vlhkost ale přeje slimákům. Najednou jsou všude. Na listech salátu, na květech cukety, na afrikánech, které pěstujete, aby ochránily úrodu. Ti lumpové jsou původně z Pyrenejského ostrova. Jejich správné jméno je plzák španělský a rozhodně to nejsou žádní džentlmeni. Poprvé u nás byli odhaleni na počátku 90. let a od té doby se množí až invazním způsobem. Na rozdíl od našich plzáků lesních jsou větší a bezpečně je poznáte podle rezavě hnědé barvy. Na zahradě se vyrojí pokaždé, když zaprší. A není jich zrovna málo!

Co se slimáky na záhonech?

  • Nebudu zastírat, že je to těžké. Osobně se mi nejvíc osvědčilo vyjít na zahradu a slimáky sebrat. Zahrádkáři doporučují zalít je vařící vodou, což je prý nejrychlejší. Naopak zasypat je solí je dost drastické a bolestivé. Znám i případy, kdy je lidé přestříhávají nůžkami. Au!
  • Strýček mi zase doporučil jiný postup – nastražit jim lákavou pastv podobě vydlabaného melounu, do kterého nalijete pivo, třeba i zvětralé. Prý jim tahle léčka chutná. Důležité je, aby hladinka piva byla dostatečná a slimáci se – utopili.
  • Řešením je mechanická ochrana záhonů, prý v tomto smyslu dobře fungují populární vyvýšené záhony. Využít lze různé zapuštěné plechy, které budou úrodu chránit.
  • Okolo rostlin můžete nasypat také vaječné skořápky nebo piliny, což má slimákům znemožnit přístup k zelenině.
  • Populárním řešením, které do jisté míry chrání vaši karmu J, jsou indičtí běžci– kachny, pro které jsou slimáci lahůdkou, ale vaši zeleninu nechávají být. Samozřejmě je třeba se o ně postarat, připravit jim ubytování. Přes zimu se kachny krmí nejčastěji granulemi.
  • Slimákymůže odrazit i přírodní aromaterapie, jako jsou třeba keříky levandule nebo tymiánu rozsázené kolem záhonů.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články