Brambory pěstované pod slámou - výhody, nevýhody i postup
Pěstování brambor pod slámou je skvělý způsob, jak získat úrodu bez zbytečné dřiny. Tento způsob pěstování využívali už naši předkové. Dříve používali slámu třeba na topení, ale také na pěstování brambor. I když pěstování brambor pod slámou má nižší výnosnost než tradiční pěstování, díky své nenáročnosti na čas i práci se začíná těšit velké oblibě. Pokud máte navíc volné místo na zahradě, není důvod to nevyzkoušet.
Výhody
Tato metoda má hned několik výhod, díky kterým je zajímavá pro mnoho zahrádkářů. Hlavní výhodou je menší pracnost, pěstování pod slámou vyžaduje minimální péči po celou dobu pěstování. Na jaře záhon připravíte, zasázíte do něj brambory a zasypete slámou, pak už o záhon nemusíte téměř vůbec pečovat. Oproti tomu při tradičním pěstování musíte záhony pravidelně kypřit, dělat brázdy, odstraňovat z nich plevel nebo je přihnojovat.
Pěstování pod slámou je také velmi šetrné k přírodě. Sláma totiž zadržuje vlhkost v půdě, takže máte mnohem menší spotřebu vody. Rovněž se tento systém pěstování hodí do sušších oblastí nebo pro suchá léta, kdy na klasickém záhonu máte mnohem větší práci s jeho závlahou.
V neposlední řadě je příjemná i sklizeň takto vypěstovaných brambor, brambory totiž ze slámy sklízíte rovnou čisté.
Krok za krokem
Nejen celé pěstování brambor, ale i příprava záhonů je velice jednoduchá. Pokud nemáte čas na přípravu záhonu na klasické pěstování brambor nebo chcete pěstování pod slámou zkrátka jen vyzkoušet a ušetřit si tak čas, ideální doba pro tento způsob pěstování je v květnu.
- Připravte si záhon - Vyberte místo, kde budete brambory sázet. Může to být prakticky kdekoli, bramborám pod slámou se bude dařit i na sušších místech. Zvolený prostor posekejte sekačkou na nejnižší stupeň.
- Naklíčené hlízy brambor - Připravte si naklíčené hlízy brambor, ze kterých budete mít kvalitnější sklizeň. Pokud nemáte brambory naklíčené, použijte i nenaklíčené, jen už nestihnou od května dostatečně vyrůst a úroda může být o něco menší.
- Zasaďte brambory - Brambory zasadíte jednoduše tak, že je rozložíte přímo na zem rovnoměrně do sponu 30x30 cm. Pokud máte dostatek prostoru, nechte spon až na 40 cm.
- Zakryjte brambory - Brambory poté jen zakryjte vrstvou slámy nebo jiného organického materiálu. Ideální výška zakrytí je 40 cm, to by mělo bramborám poskytnout dostatečnou ochranu a vytvořit ideální prostředí pro jejich růst. Organický materiál pro zakrytí může být třeba na podzim shrabané listí nebo posekaná tráva, kterou necháte před použitím pár dní proschnout, aby nepopálila klíčky na hlízách brambor. Použít můžete i protrhaný, nenakvetlý plevel nebo jiné organické zahradní zbytky.
- Údržba brambor - Nutno říct, že tento krok bychom mohli vlastně vynechat. Brambory opravdu nepotřebují další péči prakticky po celou dobu pěstování. I když je v období sucha vhodné je příležitostně zalít.
Jak zvýšit šance na úspěšnou sklizeň
Pokud necháte sadbu brambor pár týdnů na vlhkém místě, můžete tím zlepšit jejich další růst. Sadbové brambory tak naklíčí a jsou odolnější proti škůdcům.
Zvýšit šanci na bohatou úrodu brambor můžete, pokud na brambory přidáte vrstvu kompostu, který obsahuje dostatek živin.
Posledním tipem je přidávat vrstvu slámy, až rostliny vyrostou. Pokud mají výšku zhruba 20–30 cm, přidejte zhruba 10 cm další slámy (nebo jiného organického materiálu). Brambory ze zakrytých částí stonků vytvoří další plodné kořeny s hlízami.
Nevýhody pěstování brambor pod slámou
Jako vše i tato metoda pěstování má jisté nevýhody. Při běžném pěstování se udává, že z 1 kg sadby brambor sklidíte 10 kg úrody. Když brambory pěstujete pod slámou, mají nižší výnosnost, udává se z 1 kg brambor sklizeň 5–7 kg.
Nevýhodou také mohou být myši, které si ve slámě mohou vytvořit svůj úkryt. Atraktivnější je pro ně sláma v případě, když není dostatečně suchá, nebo pokud je na vaší zahradě příliš vlhko. Zabránit jim můžete použitím přírodních repelentů nebo zatížením slámy pomocí těžších materiálů (například dřevěnými latěmi).
Související články
- Tradiční pěstování brambor na zahradě
- Jak sázet brambory?
- Jak na mandelinku bramborovou?
- Skladování brambor
- Jak pěstovat brambory?
- Jak uvařit brambory? - parní hrnec
- Jak dlouho vařit brambory?
- Jaké jsou druhy brambor?
- Optimální brambory na uskladnění
- Jak zabránit klíčení brambor?
- Způsoby nakličováni brambor
- Je čas sklidit brambory
- Vhodné/nevhodné brambory na bramborový salát
- Brambory pěstované pod slámou - výhody, nevýhody i postup