Úvod  › 

Jak založit bylinkový záhon?

Ať už chcete vylepšit své kulinářské umění, mít pravidelný přísun bylinek pro letní párty nebo jen potěšit své oko pokaždé, když si vyjdete na zahrádku, bylinkový záhonek je k tomu ideální. Jaká jsou úskalí na cestě za jeho vytvořením? Musíte si vyjasnit několik důležitých oblastí.

Místo pro záhon

U každé jednotlivé byliny jsou požadavky na umístění mírně odlišné, pro všechny ale platí, že vyžadují přístup světla a tepla. Z toho vyplývá, že umístění tam, kam po většinu dne dosahují sluneční paprsky, se jeví jako ideální.

Zároveň také chcete, aby byl záhon vidět, nestrkejte jej tedy do nějakého zastrčeného koutu vaší zahrady. Nemá to sice vliv na to, jak se bylinám bude dařit, ale mimo jiné je pěstujete také proto, aby vás potěšily svoji vůni a vzhledem. Když na ně neuvidíte, těžko se vám to splní.

Je dobré bylinky oddělit od zbytku zahrádky. Vznikne vám tak samostatný ostrůvek, který výrazně pozvedne vzhled vaší zahrady.

Seznam rostlin

Co vlastně chcete pěstovat? Ne všechny byliny snesou vzájemnou blízkost. Vybírejte a sázejte je tedy s ohledem na tyto otázky:

  • Přežijí bylinky zimu?
  • Jak dlouho potrvá, než vyrostou?
  • Budu je muset každý rok přesazovat nebo znovu vysazovat?

Pokud hledáte inspiraci, jaké konkrétní bylinky by vám na záhonku neměly chybět, vězte, že v žádné kuchyni se neztratí máta, bazalka, šalvěj, meduňka, petrželka nebo pažitka.

Velikost záhonku a rozmístění bylinek

Na velikost a tvar záhonku neexistují žádná jednotná a striktní pravidla. Jedinými kritérii jsou počet bylinek a jejich potřebný životní prostor a vaše vlastní fantazie. Než se pustíte do skutečné práce, doporučujeme vám načrtnout si vše ve zmenšené podobě na papír.

U rozmístění platí, že čím vyšší rostlina bude, tím více prostoru kolem sebe bude potřebovat, tím větší mezery mezi jednotlivými sazenicemi i od kraje záhonku tedy musíte udělat.

Záleží také na okolním uspořádání zahrádky. Pokud jí dominují rovné tvary, i bylinkový záhonek by měl být formálnějšího vzhledu se zarovnanými hranami. Protějškem k tomu může naopak být uvolněný vzhled, který více připomíná přírodu a nedbá na nějaké přesné tvarové uspořádání.

Svoji roli ve velikosti záhonku a rozmístění bylinek hraje také jeho účel. Pokud je primárně okrasný, hodí se do záhonku nějaké jezírko, cestička nebo dokonce malé posezení. Je-li více praktický, klíčová je přístupnost k bylinkám.

Jestliže se rozhodnete pro nějaký alternativní záhonek, například v podobě závěsných či jiných truhlíků, u výběru nádoby je rozhodující její velikost. Zároveň by měla být vzdušná, bylinky totiž nemají rády přílišné vlhko. Proto zapomeňte na samozavlažovací truhlíky a rovněž se vyhněte přílišnému přelívání.

Použitý materiál

Na výrobu bylinkového záhonu toho moc potřebovat nebudete. Nejdůležitějším prvkem je samozřejmě hlína. Musí být co nejvíce propustná. Pokud máte k dispozici pouze hutnou, zjemněte ji například pískem.

Dále budete potřebovat už jen něco na okrasu, případně ohraničení záhonku. Hodí se pro to přírodní kameny nebo dlažební kostky. Obě varianty pomohou snadno vytyčit tvar záhonu. Pokud chcete, aby váš bylinkový záhonek vypadal co nejvíce autenticky, jděte po přírodních materiálech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články