Červen na zahradě. Sklízejte, sušte, užívejte si a sázejte
Voní jahodami. Sušenými bylinkami. Senem. Ze dne na den se jaro zlomí do léta. Červen stojí za to žít na plno. Co můžete udělat na své zahradě?
Vytrhala jsem špenát. Jeho květy prášily pyl. Zelené listy jsme jedli v salátu, dusili je do těstovin a zamrazili je na zimu. Do země jsem vysela zbytky semen, co jsem si schovala v dřevěné krabičce: listové saláty, černou ředkev, mrkev, červenou řepu, kadeřavou petržel a mezi řádky zapíchla poslední cibulky cibule. Protože některá zelenina vysetá nebo vysazovaná v červnu ještě vyroste.
Co vysévat a vysazovat v červnu za zeleninu?
- Červenou řepu. Ještě vzejde a dojde až k báječným šťavnatým bulvám. Vysévejte ji třeba místo sklizeného salátu nebo špenátu.
- Přidejte i černou ředkev. Stejně jako červená řepa dozraje. Je to skvělá zelenina a také lék. Přečtěte si víc o černé ředkvi, jejích účincích a pěstování.
- Vysazujte ven sazenice rajčat nebo paprik, pokud jste zatím „zaspali“ a otáleli s přípravou záhonů. Našim rajčatům se venku daří ve vyvýšených záhonech.
- Vysazujte na kompost dýně a cukety. Potřebují hodně živin, slunce a bohatou zálivku.
- Ještě pořád můžete vysévat okurky. Dobře se jim bude růst v půdě obohacené o koňský hnůj.
- Vysazujte také zelí, vysévejte letní saláty, vysazujte brokolici a květák.
Sklízejte, plejte, zalévejte
V červnu mám plné ruce plevele, na zahradě to bují a roste. Okopávám zeleninu a protrhávám mrkev i petržel, aby kořenová zelenina mohla dozrát. Červen je veselý měsíc, ochutnávám první plody letošní zahradnické práce: malou mrkvičku, kedlubny a plné hrsti salátu.
A taky zalévám. Opravdu hodně. Hlavně jahody, které proměňují své nenápadné květy v plody. Nahýbám nad nimi konve s vodou. Záhony jsou vyprahlé. Lačné po každé kapce vody. Potřebují také dostatek živin – přečtěte si, jak se o jahody postarat, abyste sklízeli plné misky sladkých plodů.
Hlídejte si úrodu
Přijde mi, že je letos hodně mšic. Zalezly nám do špenátových listů, takže část úrody přišla vniveč, ale to se stává. Plži taky útočí. Sbíráme je ručně, což je zatím nejúspěšnější způsob, jak se jim bráníme. Mimochodem, salátů, ač roste hned kousek od špenátu, si mšice nevšimly. Roste mezi nimi levandule, která je má odpuzovat. Opravdu ta aromaterapie na zahrádce funguje?
Sklízejte bylinky
Už suším první várku bylin na půdě. Jsou to květy bezu černého. Vyrábím limonádu a sirupy. Levandule už se chystá rozkvétat. Máta se bujně zelená. V červnu slaví svátek svatý Ján, tak si můžete sklizeň bylin naplánovat na tenhle magický večer.
My se každý rok scházíme s holkama u nás na zahradě, s košíky, v nichž je pod šátky schovaná láhev vína, vycházíme do lesa, cestou sbíráme bylinky. Při tom pijeme a čekáme na setmění. Uspořádejte podobnou slavnost i vy – tady si můžete přečíst o svatojánských bylinách.
Užijte si jahodovou sklizeň
Koncem června, možná dřív, možná později, budete sklízet první jahody. Užívejte si je. Vychutnávejte je. Já se nemůžu dočkat jahod se šlehačkou.
Žijte svojí zahradu
Protože červen za to stojí :-)
Související články
- Březen je měsíc výsevu. Ředkviček, salátů, mrkve nebo petržele
- Červen na zahradě. Sklízejte, sušte, užívejte si a sázejte
- Červen na zahradě: Miska jahod a výsev zimní zeleniny
- Květen na zahradě. Co vysévat a vysazovat v máji?
- Podzim, ideální doba na založení záhonu
- Únor na zahradě: chystejte záhony a sazenice
- Březen na zahrádce: Co zasít za zeleninu?
- Září v zeleninové zahradě
- Podzimní mulčování záhonů a meditace
- V únoru ponořte ruce do země! Je čas předpěstovat rajčata, papriky nebo celer
- Štědrý den na zahradě. A krásné Vánoce!
- Březen na zahradě? Hustej měsíc. Tohle musím stihnout
- Duben na zahradě dožene březen. Kam dřív skočit?