Jak na vlastní česnek, cibuli nebo brambory – i v malé zahradě
Vlastní česnek, cibule nebo brambory nemusí být jen výsadou velkých zahrad. Tyto druhy zeleniny si můžete vypěstovat i na menším prostoru – stačí pár truhlíků, pytel s hlínou nebo volný kout u plotu. Pokud máte kvalitní půdu nebo substrát, dostatek slunce a zeleninu pravidelně zaléváte, úroda vás mile překvapí.
Základní podmínky pro pěstování
V první řadě je dobré rozmyslet, co kam zasadit. Česnek potřebuje kyprou, výživnou půdu a slunné místo, ideálně s dobrou drenáží. Dá se pěstovat i ve vyvýšeném záhoně nebo v hlubokém truhlíku. Cibule je o něco méně náročná a snese i chudší půdu, ale nesmí stát ve vodě.
Brambory zvládnou i pěstování v pytli, do většího jutového nebo plastového pytle se nasype zemina, zasadí se sadba a postupně se přidává hlína podle toho, jak rostou natě. Pytel zabere minimum místa, ale úroda bývá překvapivě bohatá.
Dobré je také střídat záhony – česnek a cibule by neměly růst po sobě na stejném místě, aby se půda nevyčerpávala a nemnožily se choroby.
Výběr odrůd česneku, cibule a brambor
Mezi oblíbené české odrůdy česneku patří například Havel, který je odolný proti suchu a teplu, Dukát je vhodný i do chladnějších oblastí nebo odrůda Slavin II dobře snáší větrné podmínky a proměnlivé počasí.
Cibule se dělí na žlutou, bílou a červenou. Žluté odrůdy, například Všetana nebo Sherpa, jsou spolehlivé a dobře se skladují. Všetana se hodí i do méně úrodné půdy, Sherpa zase zvládá sušší podmínky a je vhodná i do teplejších oblastí. Červená cibule je jemnější a skvělá do salátů, odrůda Red Baron se hodí i do vyšších poloh a větrnějších stanovišť. Pro malou zahrádku se hodí i šalotky, které mají jemnou chuť a rostou v trsech, což šetří místo.
Brambory si můžete vybrat rané, polorané nebo pozdní. Do menší zahrady se nejlépe hodí rané odrůdy, protože rychle rostou a dají se sklízet už začátkem léta. Mezi oblíbené patří:
- Impala – velmi raná, žlutá dužnina, skvělá chuť, zvládá dobře sucho i vyšší teploty.
- Rosara – raná s červenou slupkou, odolná a výnosná, vhodná i do méně chráněných poloh.
- Marabel – lahodná a univerzální v kuchyni, prospívá i v mírně stinných místech.
Kdy a jak je sázet?
Česnek se sází na podzim, nejčastěji v říjnu nebo listopadu, než půda zmrzne. Stroužky se zasazují cca 6–8 cm hluboko špičkou nahoru, vzdálenost mezi nimi by měla být cca 10–12 cm. Na jaře už začíná růst a sklizeň přichází v červenci, kdy začnou žloutnout natě.
Cibule se sází z jarní sadby (sazečky), a to obvykle v březnu nebo dubnu. Cibulky se vkládají mělce do řádků, cca 10 cm od sebe. Pokud sázíte cibuli ze semínek, počítejte s delší dobou růstu a menšími výnosy.
Brambory se sázejí od konce března do května podle počasí. Sadbu je dobré nechat před výsadbou naklíčit, tím urychlíte začátek růstu. V pytli nebo nádobě přidáváte zeminu postupně, jak stonky rostou, aby měly hlízy dost prostoru.
Péče o česnek, cibuli a brambory
Během růstu je důležité je pravidelně okopávat, aby se k rostlinám dostal vzduch. Zalévání je potřeba hlavně v období růstu hlíz nebo bulv. Při přemokření však hrozí hniloba, proto je lepší zalévat méně a pravidelně.
U brambor je důležité přihrnovat zeminu k rostlinám, aby hlízy nebyly vystaveny světlu a nezačaly zelenat. Česnek občas vyštipujte, pokud nasazuje květní stvol, jinak se energie rostliny přesune z cibule do květu. U cibule je vhodné během června omezit zálivku, aby bulvy lépe dozrávaly.
Sklizeň
Před sklizní je dobré nechat rostliny lehce zaschnout. Česnek se obvykle sklízí v červenci, kdy polovina natí polehne a začne žloutnout. Rostliny vyryjte opatrně rycími vidlemi, abyste nepoškodili cibule. Nechte je několik dní proschnout, ideálně na stinném a vzdušném místě.
Cibule dozrává v srpnu, poznáte to podle měkkých krčků a zaschlých listů. Cibuli je možné ponechat ještě pár dní na záhonu, pokud je suché počasí. Poté ji vyjměte, očistěte od hlíny a nechte doschnout.
Brambory se sklízejí podle typu – rané už v červnu nebo červenci, pozdní až na přelomu srpna a září. Před sklizní je přestaňte zalévat, aby slupky zpevnily. Po sklizni brambory osušte a skladujte na chladném a tmavém místě bez přístupu světla.
I v malé zahradě můžete vypěstovat překvapivě bohatou úrodu. Pokud vyberete správné místo, odrůdu a pohlídáte výsadbu i sklizeň, můžete mít vlastní česnek, cibuli nebo brambory, které jsou nejen chutnější, ale i trvanlivější než ty z obchodu.