Úvod  › 

Česnek vysazujte právě teď. Jak na to?

Říká se, že nejlepší doba na vysazení česneku je těsně před tím, než země zamrzne. Takže je nejvyšší čas. Jak vypěstovat česnek? A jak to udělat, aby vám v půdě neuhnil?

Sadbový česnek

Sadbu česneku kupujte u prověřených pěstitelů, to je první krok k dobré sklizni. Až budete česnek na výsadbu vybírat, zjistíte, že je ho spoustu druhů. Česnek se dělí na "paličáka" a "nepaličáka".

  • Paličák – vytváří květní stvol, který musíte v době vegetace odstřihnout. K paličákovým odrůdám patří například Bjetin, Slavin nebo Vekan.
  • Nepaličák – má stroužky uspořádané do sypirály. K nepaličákům se řadí například Lukan, Matin nebo Anton.

Moření česneku

Rovnou s česnekovou sadbou pořiďte i mořidlo na česnek. Já vím, že je to chemie, ale nechci mít oči pro pláč. A vy určitě taky ne. Česnek je chloulostivý a může snadno chytit plíseň. Mám s tím své zkušenosti.

Stroužky se moří nejčastěji v Sulce (existuje více druhů). Většinou si kupuju celý set s názvem „Zdravý česnek“, kde je přípravek Sulka Extra a fungicidní přípravek Rovral Aquaflo, kterým se česnek moří až po moření v Sulce.

Proč se česnek moří a je to vůbec nutné?

Třeba jste šikovnější a roste vám česnek i bez moření. Mně ale ne. Mořidlo funguje hlavně jako prevence před houbovými chorobami. Velkou čest česneku pochopitelně prokážete, když mu vyberete skvělé a nejlepší stanoviště na své zahrádce a dobře mu připravíte půdu.

Příprava půdy pro výsadbu česneku

Česnek se rád vyhřívá na sluníčku, tak mu ho dopřejte. Vyberte mu prosluněný a vyhřátý záhon. Půda by v něm měla být tak akorát hluboká, spíš lehčí a propustná. Česnek nesnáší mokré, těžké a nedýchatelné půdy.

Protože česnek patří k rostlinám druhé nebo třetí trati (různé zdroje, různé názory), nesnáší přímé hnojení. Vysazovat ho můžete na záhony, které jste hnojili loňský podzim a pěstovali jste na nich třeba okurky nebo košťáloviny. Zeminu můžete obohatit kompostem. Záhon nakypřete rycími vidlemi, odstraňte plevel nebo pozůstatky po předchozí sklizni.

Na stejné stanoviště vysaďte česnek nejlépe až po pěti letech. Nedávejte ho tam, kde jste pěstovali pórek, cibuli, hrách nebo fazole. Dařit by se mu příliš nemuselo ani v půdě po rajčatech nebo bramborách.

Kdy česnek sázet?

Půda připravena. A vy se těšíte. Já to znám.

A právě teď je čas na výsadbu česneku. Polovina nebo konec listopadu, kdy už vám při práci venku namrzají prsty, je správná doba.

Proč se čeká až skoro na první mráz a sníh? Protože kdybyste česnek dávali moc brzy, kdy je ještě teplo, mohl by začít klíčit a růst.

A to nechcete.

Jistě, česnek musí před zimou zakořenit, ale to zvládne ještě později. Nejlépe na sklonku listopadu nebo začátkem prosince. Lidová pranostika sice říká, že „Svatý Havel česnek sázel“ ale už nedodává, kolik po té brzké výsadbě sklízel.

Počkejte si, až teplota půdy klesne pod 9°C a ustálí se tak několik dní. Česnek má pořád podmínky, aby zakořenil, a zároveň se minimalizuje napadení houbovou chorobou.

Při výsadbě vám pomůže sázecí kolík nebo lopatka. Stroužky česneku dávejte do hloubky asi 8 cm. Mezi řádky nechávejte místo 25 cm. Do jamky můžete napřed nasypat trochu písku (to prý pomáhá před uhníváním). Přesvědčte se, že se stroužek dotýká země a nevisí ve vzduchoprázdnu. Potom zahrňte zeminou.

A to je vše. Na jaře se objeví napřed malé výhonky česneku a potom budou růst a růst. Jednou za čas česneku načechráte půdu, nejlépe po dešti, aby lépe prosychala. Nezaléváte. V létě sklidíte.

Péče o česnek

Když na jaře začnou rašit první výhonky česneku, je to radost. Jinak česnek nepotřebuje žádnou velkou péči. Nezalévejte. Po dešti nakypřete půdu, aby mohl dýchat. Občas zbavte plevele.

Sklizeň

Pěstuju paličáky (nejčastěji odrůdu Slavin a Bjetin). A ty se sklízejí, když jim zbývá pět dužnatých listů (často i žlutých). Nať trochu zkrátím, rozložím po sejpce a suším je asi měsíc. Nakonec přendám do ošatky a skladuju na schodech na půdu, takže je česnek pořád při ruce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články