Co sázet v květnu: zelenina, bylinky i květiny, které milují teplo
Květen je měsíc, kdy zahrada naplno ožívá. Počasí se konečně umoudří, dny se prodlužují a půda se začne pořádně prohřívat. A to je období, kdy nastává čas pro výsev i výsadbu teplomilných rostlin – těch, které by v dubnu ještě trpěly zimou. V článku se podíváme na to, co všechno můžete v květnu zasadit, aby vás v létě čekala bohatá úroda i rozkvetlé záhony.
Květen je měsícem teplomilné zeleniny
S první polovinou května už většinou pominou přízemní mrazíky, a právě to otevírá dveře teplomilným druhům zeleniny. Na záhon můžete konečně vysít fazole, kukuřici, okurky i cukety. Tyto rostliny mají rády dobře prohřátou půdu, takže s výsadbou nespěchejte, počkejte na období po zmrzlých (15. května). Jestli si předpěstováváte dýně nebo rajčata, květen je ideální čas je přesadit ven.
Nezapomeňte ani na papriky nebo lilek. Tyto plodiny jsou sice trochu náročnější, ale s dostatkem slunce a vláhy se vám odmění bohatou sklizní. Na rozdíl od rajčat nesnášejí přemokření, proto jim dopřejte dobře propustnou půdu a pokud možno vyvýšený záhon. U rajčat se vyplatí přihnojit je hned při výsadbě kompostem nebo rohovinou – zlepší to zakořenění i následné kvetení.
Bylinky, kterým svědčí slunce
Mezi bylinky, které se v květnu cítí jako doma, patří bazalka, majoránka, tymián nebo saturejka. Vyžadují teplo a světlo, a nejlépe porostou na chráněném místě s dostatkem slunce. Bazalku můžete vysít přímo do záhonu, ale pokud je chladněji, nechte ji ještě pár dní v truhlíku na okenním parapetu. Tymián i saturejku můžete vysadit jako sazenice, nebo zkusit výsev, ale připravte si notnou dávku trpělivosti, protože klíčí velmi pomalu.
Dobře se daří i libečku, koriandru nebo řeřiše. Pokud pěstujete bylinky spíše pro kuchyňské využití, klidně je sázejte do větších květináčů na terasu nebo balkon. Snadno tak ohlídáte zálivku i přístup ke světlu. U středomořských druhů, jako je rozmarýn nebo levandule, si dejte pozor na přemokření. Raději je zalévejte méně, než abyste je přelévali.
Květiny, které čekají právě na květen
Přichází období letniček, jako jsou aksamitníky (afrikány), slunečnice, cínie nebo lichořeřišnice, které milují teplo a klidně je můžete vysít přímo na stanoviště. Pokud jste si je předpěstovali, dopřejte jim pár dní otužování – umístěte je přes den ven a na noc ještě schovejte. Po tomto procesu už se mohou směle pustit do růstu.
Mezi oblíbené květiny, které čekají na květen, patří také:
- Jiřiny, které sázejte mělce, aby se rychleji prohřály a začaly rašit.
- Hlíznaté begónie, ty ocení polostín a humózní půdu.
- Petúnie a surfínie, které jsou ideální pro truhlíky, ale nezapomeňte je pravidelně zalévat i přihnojovat.
Pokud chcete mít na záhoně květiny vhodné k řezu, teď je ten pravý čas pro výsev astry, kosmosu nebo lnu. A pokud toužíte po barvách na celé léto, zkuste kombinaci letniček a trvalek – třeba rudbekie, třapatky nebo šanty.
Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a přípravu půdy
Půda v květnu často rychle vysychá, hlavně pokud je lehká a písčitá. Proto nově vyseté záhony pravidelně zalévejte, nejlépe brzy ráno nebo večer, aby se voda nevypařila dříve, než stačí prosáknout ke kořenům. Před výsadbou nebo výsevem záhon dobře prokypřete a podle potřeby přidejte kompost.
Pokud máte kompost vlastní, přimíchejte ho alespoň do horní vrstvy půdy, zlepší tak její strukturu i schopnost zadržet vodu. Můžete také přidat trochu dřevěného popela nebo posekanou trávu jako mulč, který chrání povrch půdy před vysycháním. A teplomilné druhy, které rostou pomaleji (např. paprika nebo meloun), je ideální zakrýt černou netkanou textilií, díky tomu urychlíte jejich růst a omezíte plevel.
Ať už sázíte zeleninu, bylinky nebo květiny, květen je ten pravý čas popustit uzdu fantazii i rukám. Tohle je měsíc, kdy zahrada začíná naplno žít – a s ní i my.