Pampelišky! Vyrábějte z květů med, listy přidávejte do salátů
Rozkvetly najednou a v hojném množství. Pampelišky mě bezpečně přenesou do dětství. Ulamuju jejich stonky a ťukám si bílou šťávu na ruce. Když zaschne, vytvoří na kůži hnědá kolečka. Pampelišky toho umí hodně a je škoda kolem nich jen tak bez povšimnutí procházet nebo se jich zbavit s prvním jarním výjezdem sekačky. Vyrobte si z nich med plný jarní síly. A z listů zase salát.
Pampeliškový med, pampeliškový sirup, káva, salát nebo obyčejný věneček, kterým si alespoň na chvíli ozdobíme vlasy. Z pampelišek toho můžeme vyrobit spoustu. Neměli bychom zapomínat na to, že pampeliška je léčivá bylina a velmi dobře ji můžeme upotřebit jak v lékárničce, tak v kuchyni.
Pampeliška v domácí lékárničce
Pampeliška je jako sluníčko, jak si tak pohodově září v zelené trávě. Květy pampelišek chutnají včelkám. A mě se líbí je pozorovat. Ochutnají jednu, druhou, třetí. Popolétnou. Zabzučí. Prožívají činorodé jaro a já se nemůžu netěšit na med. Ještě dřív než bude nová sklizeň medu, většinou si ho vyrobíme z květů pampelišek. A opravdu se hodí – pomáhá totiž léčit nemoci dýchacích cest a posiluje imunitu. Stačí lžička do bylinkového čaje. Léčivé jsou i listy pampelišek, obsahují vitamíny - áčko, béčko, céčko a déčko. Z minerálních látek draslík nebo vápník a železo. Z listů pampelišek si ráda připravím salát, pročišťují prý játra a ledviny, a proto jsou vedle kopřiv skvělé pro jarní očistu. Ani kořen pampelišky by neměl přijít na zmar. Je součástí některých bylinných čajů. Podporuje trávení a očistu organismu, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, snižuje krevní tlak i cholesterol. Nejvhodnější doba pro sklizeň kořene pampelišky je jaro nebo podzim. Kořen čistíme, nakrájíme na kousky a sušíme v dobře větrané místnosti.
Pampeliška na talíři
- Listy pampelišky použijte do salátu. Nejsou tak hořké, jak by se mohlo na první dojem zdát (především brzy z jara nejsou hořké téměř vůbec). Natrhejte je, omyjte, smíchejte s dresinkem nebo přidejte do zeleninového salátu.
- Listy pampelišek můžete přidat také do polévky, ozdobit jimi hlavní jídlo (třeba těstoviny, rizoto, brambory apod.).
- Když natrháte hodně listů pampelišek, můžete si je podusit s česnekem podobně jako špenát. Ideální je přidat ještě další bylinky nebo zeleninu (třeba medvědí česnek).
- Z usušeného kořene pampelišky si můžete připravit dokonce kávu. Stačí ho umlít a zalít horkou vodou.
Pampeliškový med
Med nebo sirup z pampelišek je báječný. Voní trochu po květinách a trochu po ovoci. Báječně dosladí bylinkový čaj. Recept na pampeliškový med
- 350 až 400 plně rozvinutých květů pampelišek (ideální je vyjít na louku kolem poledne).
- Hrst meduňky, kopřiv nebo smrkových výhonků.
- 2 litry vody
- 2 kg cukru
- 2 ks citronu
Květy pampelišek opláchněte pod vodou a vložte je do velkého hrnce. Přidejte další omyté bylinky, omyté citrony pokrájené na kolečka a vše zalijte vodou. Povařte asi 15 minut a potom nechte směs louhovat do druhého dne. Následující den směs přecedíme přes plátno nebo sítko do čistého většího hrnce. Do pampeliškové šťávy přidejte cukr a za častého míchání vařte asi 1,5 hodiny. Jakmile se pampeliškový sirup začne táhnout, nalijte do čistých zavařovacích sklenic.