Úvod  › 

Jak dlouho roste česnek a jeho náročnost

Česnek patří do naší kuchyně a po létech, kdy se na jeho pěstování trochu pozapomnělo a byl nahrazovaný dovozem méně aromatického česneku z Asie, se znovu před pár lety začal vracet do našich zeleninových zahrad a na pole.

Jednoduché shrnutí, jak je pěstování náročné, jak dlouho česnek roste a co musíte znát, aby bylo vynaložené úsilí korunované úspěchem

Způsob pěstování

Česnek můžete pěstovat ze sadby nebo z tzv. pacibulek. Druhý způsob je zdlouhavý a jde spíše o zábavu pro zahrádkáře, kteří rádi experimentují.

Pěstování česneku ze sadby

K dobrému výsledku v podobě velké úrody zdravých a dobře narostlých palic česneku potřebujete:

  • vhodně připravenou půdu
  • kvalitní sadbu

Půda na pěstování česneku se připravuje předem. Česnek by se neměl kvůli výskytu nemocí pěstovat na stejném záhonu kde už byl anebo kde byla cibule, pažitka, zelí. Ideální je použít místo po sklizených bramborách anebo záhon, který odpočíval. Hnojení čerstvým hnojem v roce vysazování česneku se nedoporučuje. Použít můžete trochu kvalitního kompostu, pokud je rovnoměrně zapravený do půdy. Česnek nemá rád chlór. Pozor tedy na umělá hnojiva s jeho obsahem. Naopak hnojiva s obsahem síry se doporučují. Právě síra může pozitivně ovlivnit sílu aroma v česneku.

Kvalitní česnekovou sadbu si zajistěte v létě, po sklizni. Pokud chcete určitou odrůdu, udělejte si předobjednávku už začátkem léta, aby se na vás dostalo. Odrůdu si vyberte s ohledem na nadmořskou výšku zahrady. Namořenou sadbu uložte a vyčkejte správný čas.

Termín výsadby

Ozimé odrůdy by se měly vysazovat v závislosti na teplotě půdy. Ta by měla být dlouhodobě pod 9 °C. Je to kvůli výskytu nemocí, které úrodu mohly zničit. Jarní odrůdy se vysazují většinou brzy zjara, ale lze je do země dát i na podzim. Z podzimní výsadby je větší úroda. Ke skladování je vhodný ozimý česnek.

Termín sklizně

Česnek vysazený před příchodem mrazů (říjen, listopad) se sklízí následující rok v létě. Délku pěstování ovlivňují jednotlivé odrůdy a také přírodní podmínky v době růstu (teplota, závlaha).

Sklizeň paličáku: rostlina by měla mít 5 listů, ty jsou v době sklizně už žluté, ale ne zaschlé. Počet listů souvisí s počtem suknic palice česneku. Orientovat se lze i podle květů, které se na 2-3 rostlinách neodstraní. Stvol s květem roste nejprve vzpřímeně, potom se zakroutí a začne se znovu rovnat. To je pravý čas pro sklizeň.

Sklizeň nepaličáků: rostliny se sklízí v době, kdy je asi polovina natí už polehlá a žloutne.

Všeobecně se tedy sklízí úroda z ozimých odrůd, které se pěstují nejčastěji, v průběhu měsíce července, což je i ideální doba, aby mohl česnek uschnout a uskladnit se.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.25/5 (4 hlasy)


Související články