Úvod  › 

Jaké jsou druhy brambor?

Zemědělská plodina nesoucí název „brambor obecný“ si našla své místo skoro v každé domácnosti. Je velice oblíbenou přílohou, ať už ve vařené, smažené nebo pečené podobě. Pro Evropu byly brambory po dlouhý čas neznámé. Až s příchodem objevu Ameriky se začaly dovážet za oceán a plnit svůj účel v době hladomorů.

V dnešní době lze vybírat z mnoha druhů a zvolit tak správnou plodinu pro pokrm, který budete připravovat. Šťouchané brambory, pyré, hranolky a další, to vše si žádá alespoň minimální znalosti odrůd, abyste mohli připravit, co nejchutnější dobrotu.

Zaměřte se na označení

Brambory v prodeji jsou označeny písmenem na obalu či na etiketě. Lze se setkat s jednoznačným popiskem ve formě A, B, C, ale také s označením, které kombinuje několik druhů, např. A-B, B-C. Hranice mezi jednotlivými druhy je tenká, a proto se stává, že produkt nese kombinované označení.

Brambory v košících

Výstava brambor Autor: Werni

Varný typ A

  • Collete, Filea, Valetta, Rosara, Princess, Lenka, Milva, Nicola a další

Balíčky s bramborami můžete najít v obchodech s písemným označením „A“, což nese známku toho, že je plodina velmi pevná, tuhá a její rozvaření trvá podstatně déle. Využijte proto této přednosti, a pokud zakoupíte bramboru s tímto označením, vychutnejte si je například „na loupačku“ nebo ji užijte pro přípravu bramborového salátu. Naopak nikdy s jejich pomocí nevytvářejte bramborové pyré. Výsledkem by byla spousta hrudek a velmi dlouhá doba vaření.

Varný typ B

  • Angela, Finka, Flora, Presto, Marabel, Laura, Kobra, Agria, Santé, Quarta, Marena a další

Typ, který se hodí pro různé druhy polévek a omáček. Oproti variantě „A“ podléhá při varu rychleji procesu rozvaření. Vnější strany začnou postupně ztrácet tuhou konzistenci, zatímco vnitřek zůstane pevnější. Jsou výborné například v česnekové polévce, guláši nebo bramboračce.

Varný typ C

  • Bionta, La Norma, Cyrano, Mozart, Asterix, Symfonia, Van Gogh a další

Jestliže si přejete, zbavit se v co nejkratším čase tuhé a pevné formy brambor, sáhněte po druhu „C“. Tato varianta vám pomůže snadno, rychle a chutně vytvořit bramborové pyré, lehce z ní zpracujete těsto a lze ji také rozvařenou přidávat do směsi k pečení bramborového chleba.

Typ D

Brambory tohoto typu v běžném obchodě nenajdete.Označení „D“ je vhodné pro průmyslové zpracování, a proto je na zahradě nepěstujte, pokud s nimi máte plány jen v kuchyni.

Sladké brambory

Říká se jim batáty a jsou oblíbené pro svou zářivou barvu. Jejich odstín je oranžový a po nakrájení připomínají mrkev. Tento druh brambor chutná skvěle v polévce nebo nakrájený na lupínky či hranolky. Charakteristická je pro tuto variantu také nasládlá chuť, jež byste u jiných brambor jen těžko hledali.

Konzumní brambory zabarvené dožluta

Loupání brambor zabere každému v kuchyni nadměrný čas. Jestliže se poohlížíte po rychlém receptu, lze využít konzumní brambory žluté, které mají výtečnou chuť i se slupkou. Jejich konzistence je vhodná pro krátké povaření nebo grilování.

Konzumní brambory s červeným odstínem

Bezpečně se dají poznat podle červeného zabarvení. Jsou stejně jako žluté konzumní brambory vhodné jako ingredience do salátů nebo jako příloha. Mají výraznou chuť a lze je servírovat i se slupkou. V obchodech se můžete setkat ještě s fialovou variantou, která se chuťově příliš neliší.

Skladování

Lámete si hlavu s tím, kam brambory uložit? Při tomto kroku vás nemusí trápit odrůda, protože podmínky mají všechny brambory téměř stejné. Uložte je do chladného (přibližně 5 °C), suchého a ideálně i tmavého místa, kde budete udržovat stálou teplotu. Kontrolujte povrch brambor před naklíčením, a pokud se tak stane, klíčky odstraňte ještě před konzumací.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)


Související články