Úvod

Duben na zahradě dožene březen. Kam dřív skočit?

Jsem uražená. Na počasí. Během velikonočního volna jsem střídala procházky po lese se čtením u kamen. Protože březen za kamna vlezem. Teď je za okny slunce, teploměr se šplhá k dvacítce. Jsem ve městě. Pracuju. A plánuju, co všechno musí duben na zahradě dohnat, protože březen byl ledový.

Něco málo jsem přece jen zasela. Rochnila jsem se v zemi na Velký pátek, i když pořekadlo káže, že se nemá hýbat se zemí. Jenže vydržte to, když je konečně hezky a vy víte, že má zase pršet. Ředkvičky, saláty a špenát, jsou už v zemi. Zbytek zeleniny budu vysévat v dubnu, pokud tedy nezačne sněžit. Protože duben, ještě tam budem.

Tip: Stáhněte si výsevní kalendář – řekne vám, co kdy sít a sázet

Duben na zeleninové zahradě

V dubnu můžete na zeleninové zahradě vysévat téměř všechny druhy zeleniny, na které si vzpomenete: ředkvičky, saláty, špenát, mrkev, petržel. Vysazovat můžete předpěstované saláty. Do země můžete zapíchat cibulky cibule. Letos přidávám víc červené než loni. Cibuli ráda dávám do země, když už je alespoň trochu prohřátá. Používáme černou netkanou textilii. Cibule je také skvělá pro společné pěstování s ostatními rostlinami, takže když mi zbydou sazečky, zapíchám je, kam to jde – mezi saláty, ředkvičky, k mrkvi.

Přečtěte si: Jak vypěstovat cibuli?

V polovině dubna můžete vysazovat rané brambory. Bramborový záhon obohaťte kompostem a koňským nebo kravským hnojem. Vzdálenost mezi řádky by měla být asi 70 cm, vzdálenost mezi brambory v řádku asi 40 cm. Koncem dubna už můžete vysévat hrách, stejně tak i červenou řepu nebo černou ředkev. Tyto dvě plodiny s klidem vysévám i v květnu nebo v červnu pro uskladnění na zimu. Nezapomeňte zkontrolovat předpěstovaná rajčata a papriky. Možná potřebují přesadit do většího květináčku. S jejich výsadbou ven ale počkejte až na polovinu května, až přejdou zmrzlíci. Stejně tak naložte i se semenáčky cuket nebo dýní.

Duben na bylinkové zahradě

Pozornost si zaslouží také bylinkový záhon. Prohlédněte ho a sestříhejte víceleté byliny, zejména uschlé větvičky. Na záhonech už rozhodně bude vyrůstat medvědí česnek, který můžete sklízet, dokud nevykvete. Po zimě vykoukne také pažitka. Lístky začne postupně vystrkovat libeček. Přidají se i středomořské bylinky. Koncem dubna vysazujte na bylinkový záhon nové sazenice. Bylinky můžete lehoučce přihnojit nebo jim půdu obohatit kompostem. Většinou jsou ale na hnojení velmi nenáročné. Vysévat můžete měsíček lékařský nebo heřmánek.

Postarejte se o jahodník

Z ovoce pěstuju hlavně jahody, rybíz, angrešt a jostu. Kolem keřů a stromů okopu vždy kruh. Lehce přihnojuju. Z jahod je třeba na začátku dubna odstranit suché listy (jde to dobře hráběmi). Jahodník je náročný na živiny, proto jakmile se objeví listová srdéčka, záhon přihnojte kravským nebo koňským hnojem. Jen pozor na to, aby dávka nebyla příliš velká a listy se nespálily. Když jahody začínají kvést a vytváří své plody, můžete rostlinu podpořit zálivkou obohacenou o přírodní hnojivo – dobře se mi osvědčilo přidat do zálivky slepičinec.

Přečtěte si také: Jak pěstovat jahody?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články