Úvod  ›   › 

Jak pěstovat fíkus benjamin?

Fikus benjamin (také známý jako ficus benjamina) je velmi oblíbená pokojová rostlina, která za svou popularitu vděčí nejen svému výjimečnému vzhledu, ale také nenáročnosti. Navíc čistí vzduch v místnosti.

Ačkoliv to většina lidí neví, tento fikus je druhem bonsai. Jako taková by měla logicky vyžadovat ohromné množství času a péče a speciální podmínky, nebo ne? Nebojte, opravdu tomu tak není.

Jak se o něj starat?

Pokud si chcete pořídit fikus benjamin, vaším prvním krokem by mělo zamyslet se, kam ho dáte. Navzdory dříve zmíněnému faktu, že jde o druh bonsai, se fikus může dorůst až výšky dvou metrů (ale nemusí, záleží, kam ho postavíte – někdy vyroste dokonce jen 30 centimetrů). Potřebuje dostatek slunečního světla, ale nevyhovuje mu přímé sluneční záření – jižní okno proto není zrovna nejšťastnější volbou. Pestrolisté typy snesou více světla, dokonce ho vyžadují, jednobarevné typy mají radši světla o něco méně.

Když už jste vybrali místo a fikus jste si koupili, musíte vyřešit, jak se o něj starat. Co se týče zálivky, vyžaduje rostlina mírné vlhko. Pokud jí odpadávají listy, znamená to, že je přelitá, nebo má naopak vláhy nedostatek.

Potřebuje minimálně 10 °C a vydrží i poměrně vysoké teploty, ale vyžaduje při nich více vody. Také je vhodné ji v teplém prostředí rosit, má ráda vlhký vzduch.

Benjamin

Stromky fíkusu Autor: PublicDomainImages

Pár tipů pro co nejkrásnější fikus:

  • Čas od času fikus ořežte, ne razantně, jen pro vytvarování. Podpoříte tím zhuštění koruny stromku.
  • V období od března do srpna jednou za dva týdny stromek hnojte organickým hnojivem.
  • Pokud máte v místnosti nízkou vlhkost, nezapomeňte rosit. Poznáte to tak, že listy fikusu jsou suché a svinuté.
  • Kontrolujte, aby neměl vodu v misce. Když je substrát vlhký, ale miska pod květináčem prázdná, znamená to, že zaléváte tak akorát.
  • Nepřesouvejte rostlinu z místa na místo, nemá to ráda – mohla by dokonce uhynout. Raději ji nechávejte pořád na stejném místě.
  • Pozor na prudké změny teplot. Mají na rostlinu stejný efekt jako přesouvání z místa na místo.

Přesazování

O fikus se dobře staráte a krásně vám roste. Kdy ho ale přesadit? Odpověď zní co nejpozději. Rostlina nemá přesazování ráda a je pro ni lepší mít květináč tak akorát na kořeny. Nový květináč je nutné volit maximálně o dva až tři centimetry větší, než byl ten původní. Důvodem je, že fikus nedokáže pracovat s přebytečnou vodou v substrátu okolo a ten tak zůstává vlhký, což nevyhnutelně znamená hnilobu. Rostlina v důsledku toho může i uhynout.

Velké fikusy se nedoporučuje přesazovat vůbec – stačí vyměnit svrchní část zeminy. Je dokonce vhodné to občas udělat, nejlépe jednou ročně.

Pokud je přesazení opravdu nevyhnutelné (tzn. kořeny vylézají ven z květináče – pokud ne, nepřesazujte!), nejlepší čas to udělat je v předjaří. Rostlina v tomto období rychle poroste a přesazení spíše zvládne.

Množení

Množení fikusu je snadné a efektivní. Z jednoho stromku můžete vypěstovat tolik nových rostlin, kolik je na něm lístků. Jak předchozí věta napovídá, fikus množíme řízkováním. Šikmým řezem vytvoříme řízek, stačí úplně malý. Jeho konec namočíme na cca dvě hodiny do vlažné vody, abychom zastavili vytékání mléka. Poté namočíme do gelového stimulátoru (práškový by mohl řízek spálit) a zasadíme do zeminy. Měkké zelené řízky stimulátor nutně nepotřebují, ale u pevných dřevitých je potřeba.

Fikus benjamin je oblíbenou rostlinou s minimálními nároky. Když se budete držet těmito jednoduchými pravidly, krásně vám poroste a jeho bohatá koruna plná roztomilých malých zelených lístků bude nejen zdobit váš domov, ale navíc pročišťovat vzduch. Nejoblíbenější typ fikusu s jednobarevnými tmavě zelenými lístky je schopný filtrovat i výpary z laků a čistících prostředků s obsahem čpavku. Za to si tu trochu péče, kterou vyžaduje, opravdu zaslouží.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.18/5 (17 hlasů)


Související články