Jak a kdy stříhat túje?
Túje (zeravy) zná asi úplně každý nejen z parků a hřbitovů, ale také z velké většiny českých zahrad. Vysazují se samostatně i ve skupinkách, ale asi úplně nejčastěji do živých plotů. Tam jsou používány i proto, že jsou celoročně zelené a skutečný plot z nich máme docela rychle. Sice se tvrdí, že jsou pro ně nejvhodnější vlhká místa, ale túje rostou i v polostínu a na slunci. Moc práce s nimi není a klidně je můžeme nechat růst i bez lidského zásahu. Ale chceme-li, aby se dobře větvily a byly krásně husté, je třeba túje pravidelně zastřihávat.
V našich podmínkách se nejčastěji potkáte se zeravem západním (Thuja occidentalis), zeravem řasnatým/obrovským (Thuja plicata) a zeravem východním (Thuja orientalis). Každý z nich se pěstuje v několika kultivarech, lišících se tvarem koruny, rychlostí růstu, maximální výškou, ale také barvou. Z toho vyplývá i trochu odlišný výsledek naprosto stejného střihu u dvou různých kultivarů, ale obecná pravidla jsou pro všechny stejná.
U jak staré túje začít se střihem?
S úpravou koruny nemusíte čekat až do chvíle, kdy bude stromek dost vysoký. Se střihem se může začít už první rok po zasazení, ale v roce jedna a dva se zastřihávají jen špičky. V dalších letech se doporučuje zastřihávat túje jednou až dvakrát ročně. Můžete je zastřihávat jak do výšky, tak i do šířky. Túje lze také velmi snadno tvarovat do tradičních i velmi bláznivých tvarů. Nevadí jim ani poměrně drastický zásah.
Kdy střihat?
Je několik možností. Níže je doba stříhání stálezelených tújí.
Živý plot z tújí stříháme 2x během roku: na jaře a brzy na podzim. Díky tomu mají nové přírůstky do zimy dost času na to, aby dobře dorostly. Při stříhání ale opatrně, v hustých větvích poměrně často hnízdí ptáci. Od listopadu do konce února není střih vhodný, protože ranky na větvích po střihu se v mrazivém počasí nemají šanci zahojit. Pokud chcete túji tvarovat dvakrát ročně, nechte mezi oběma střihy dostatečnou pauzu. Nejvhodnější je kombinace zastřižení na jaře (březen až květen) a podruhé, je-li nutno, koncem léta (srpen až září).
Jak střihat?
V živých plotech stříhejte šikmo tak, aby byla túje nejširší u země. Díky tomuto střihu je živý plot méně náchylný k poškození sněhem a silným větrem. Na tvarování podle vašeho vkusu jsou vhodné túje s výškou nad jeden metr. V prvních letech zastřiháváme túje jen na bocích, a to šikmo. Vrcholky tvarujeme, až když je stromek vyšší.
Tipy:
- Dokonalý střih - používáme natažené zahradnické šňůry případně i šablony z dřevěných překližek. K zastřížení používáme elektrické lišty v kombinaci s velkými nůžkami (tzv. špalírkami).
- Renovace přerostlých živých plotů (stálezelených) - nestříháme plot celý! V prvním roce úprav nejdříve odřežeme výhony z jedné strany až téměř k hlavnímu kmenu. Druhou stranu ostříháme až následují rok obdobným způsobem. Proč? Aby rostlinka snadněji přežila. Kdy provádíme tento drastický řez? Od poloviny dubna až po konec května (v půlce jara).
Související články
- Kdy a jak sázet túje
- Jak a kdy stříhat túje?