Jak na slimáky na zahradě?
Slimáci jsou doslova pohromou zahrádkářů, likvidují zahrádky, zeleninu a květiny. Slimáky je nutné sbírat, hubit, nastražovat na ně pasti, chránit květiny, zeleninu, zahrádku apod. V článku se dozvíte, jak proti těmto škůdcům postupovat.
Nádherná zahrada
Jste pyšní na svoji zahradu? Jahody jsou krásně červené, saláty kadeřavé a okrasné květiny překrásně kvetou? Ovšem zahlédli jste na zahradě slimáky a zhrozili jste se, že se vám do této chlouby pustí a zcela jí zlikvidují? Je na čase proti slimákům zaútočit. Slimáčí sezóna bývá každý rok od jara do podzimu. Bohužel se vždy přemnoží a ztráty jsou na první pohled znát. Kdyby jich bylo jen pár, škody budou téměř nepatrné. Slimáci se oplodní navzájem a oba dva pak kladou vajíčka (každoročně cca 200 vajíček).
Jak se bránit?
Abychom slimákům nechystali na naší zahrádce příjemné a příznivé prostředí, je nutné zalévat rostliny přímo ke kořenům a nezvlhčovat tak zbytečně půdu kolem. Pokud máte kompost blízko záhonů, raději ho přemístěte co nejdál a před použitím ho kontrolujte přeséváním. Slimáci mají rádi i vysokou trávu, plevel, staré dřevo, kameny atd.
Na malých plochách se doporučují vysbírávat ručně. I když je to velmi pracné a pro někoho i nepříjemné, jedná se o poměrně efektivní záležitost. Nejlépe se sbírají po dešti, za soumraku nebo naopak brzy ráno. Mají rádi stín a vlhko. Po nasbírání do nádoby se doporučují prosolit či prolít vařící vodou a usmrtit je tak.
Pasti proti slimákům
Další účinnou metodou je nastražení pastí. Dobře fungují zapuštěné nádoby s lákadlem pro slimáky (např. pivo), kde se utopí. Doporučuji použít např. petlahev s vystřihnutým oválem na boku. Do záhonku zapustíte lahev ve vodorovné poloze – z takové pasti se slimák nedostane ven.
Záhony můžete chránit bariérami: zapuštěné plechy s okrajem zahnutým směrem ven, pásek měděného plechu nebo měděný drát, který slimáci nemají rádi, pás suchého materiálu (sláma, piliny, skořápky). Jediná nevýhoda suchého materiálu je po dešti. Slimáci nemusí ani aromatické rostliny jako je např. tymián, levandule nebo šalvěj. Proto těmito bylinkami můžete záhonky „obklíčit“.
Chemické přípravky
V neposlední řadě existuje i celá řada chemických přípravků. Jako jed slouží i kávová sedlina. Chemické látky se moc nedoporučují, neboť mohou ohrozit zdravotní nezávadnost vlastní zahrádky a přípravky proti slimákům mohou hubit i jiné živočichy. Chemií jsou ohroženi domácí zvířata, včely, žížaly, ježci apod. Přípravky na bázi sloučeniny fosforu a železa jsou pro ostatní zvířata neškodné.
Související články
- Jak zničit slimáky?
- Jak na slimáky na zahradě?
- Co platí na slimáky?
- Bezradný boj se slimáky. Co na ně opravdu platí?
Externí odkazy - další užitečné zdroje
- Wikipedie: Slimák
- ireceptar: Slimák nepřítel zahrady