Úvod  › 

Jak naklíčit semínka? Máčejte je v bylinkovém odvaru

Výsev je tak trochu sázka, nikdy nevíte, jestli to vyjde a zda semínka v půdě naklíčí a nakonec se proderou nad povrch půdy. Pojďte štěstí naproti. Před výsevem můžete semínka máčet. Místo vody zkuste bylinkový odvar. Rostlinky tak posílíte a ochráníte před některými chorobami.

Máčení semínek ve vodě je osvědčený trik zahradníků, jak urychlit klíčení a zároveň zvýšit pravděpodobnost, že rostlinky nakonec opravdu vyrostou.

Ověřte si klíčivost semínek

Semínka zeleniny, které jste nakoupili loni, nevyhazujte. Můžete je vysévat i letos. Na sáčku najdete datum, do kdy by si semínka měly uchovat klíčovost. Většinou platí dva roky. Záleží i na tom, v jakých podmínkách semínka skladujete. Pokud je uchováváte v místnosti, kde je vyšší teplota a vzdušná vlhkost, klíčovost výrazně klesne už první rok. Nejlepší je semínka vakuově uzavřít. Když si nejste jisti, zda si semínka uchovala klíčivost, vyzkoušejte je. Test klíčivosti je jednoduchý – stačí vám mistička, vata a voda. Dno misky vyložte vatou, navlhčete ji, položte na ni semínka a oroste vodou z rozprašovače. Misku můžete zakrýt fólii s propíchanými otvory, abyste uvnitř udrželi vlhkost. Po týdnu až deseti dnech byste měli mít jasno, zda si semínka udržela klíčivost. Pokud vyklíčí alespoň 80 % testovaných semínek, je to dostatečné množství, abyste úspěch slavili i na záhonech.

Čtěte také: Vykličte si semínka plná vitamínů i pro sebe! Takhle je to snadné.

Máčení semen zvyšuje úspěch

Než semínka budete vysévat na záhony, můžete je povzbudit ke klíčení, a to jednoduše máčením ve vodě, případně v bylinkovém odvaru. Voda odplaví ze semínek tzv. inhibitory růstu. To jsou látky, které brání okamžitému vyklíčení. Příroda tak ochraňuje semínka, aby nevyklíčila hned po prvním deštíku, ale počkala si na období, kdy bude v půdě více vlhkosti.

  • Semínka salátu stačí máčet 4 hodin.
  • Semínka rajčata a paprik máčejte 1 den.
  • Semínka petržele, mrkve nebo celeru máčejte 1 den.
  • Ředkvičky nebo okurky máčejte 60 hodin.
  • Hrášek nebo fazole máčejte také 60 hodin.

Semínkům, jež budete máčet více než 12 hodin, vyměňte alespoň jednou vodu. Než se pustíte do výsevu, nechte semínka osušit, aby se vám nelepila, nicméně s výsevem neváhejte, aby osivo nevyschlo. Po výsevu zalijte.

Bylinkový odvar pro semínka

Místo vody můžete pro máčení použít i bylinkový odvar, ten ochrání rostliny před některými chorobami, posílí je a otuží. Rozhodně nic nezkazíte, pokud připravíte odvar z heřmánku, pro malá semínka to bude jako pohlazení. Ze semínek smyje případné bakterie nebo plísně. To obzvlášť prospěje hrachu nebo fazolím. Heřmánkovou koupel můžete připravit i ostatním semínkům. Semínkům prospěje také odvar z řepíku nebo z kopřivy. Ten aktivuje růst mikroorganismů, které zvyšují obranyschopnost rostlinek. Odvar z kozlíku zase prospívá zimomřivým rostlinkám, jako jsou rajčata nebo papriky. Nálev z bylin připravíte snadno. Uvařte ho o trochu silnější než běžný bylinkový čaj. Dvě polévkové lžíce byliny zalijte 25 dcl vody a nechte louhovat 8 až 12 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)