Úvod  › 

Jak pečovat o orchideje?

Jejich krása je omamně vznešená a vaše obydlí rády oslní bohatými květy. I když jsou orchideje původem tropické rostliny, svůj líbezný půvab rozdávají i v našich končinách a dobře se jim daří zdobit parapet našich oken i interiér. Ač původem z velké dálky, na pěstování nejsou nijak náročné a mnohdy se jim bez velké pozornosti daří lépe, než běžným pokojovým rostlinám.

Voda orchidejím svědčí, zalévání má však svá pravidla

Jako každá rostlinka, i orchidej potřebuje ke své prosperitě vláhu. Rozhodně však nepatří mezi druhy, které můžeme zalévat klasickým způsobem či běžnou vodou, právě naopak. Orchideje patří mezi tzv. epifytické rostliny, kterým ve volné přírodě stačí ke spokojenému životu na větvích stromů živiny ze vzdušné vlhkosti, kterou přijímají vzdušnými kořeny. Proto v žádném případě orchideji nesvědčí stát svými kořeny v květináči plném vody. Orchidej stačí dvakrát týdně namočit do nádoby s vodou a ponořenou ji tak ponechat cca 30 minut. Před vložením zpět do obalu je potřeba nechat orchidej důkladně okapat a také používat speciální obaly, které mají zúžené dno, které udrží květináč několik centimetrů „ve vzduchu“ a nemůže tak dojít k namočení kořenů. Ty by vlivem přílišné vlhkosti začaly černat a odumírat a celá orchidej by mohla být napadena plísní a houbami. Rosení orchidejí patří mezi příjemné zpestření pro pěstitele, není však bezpodmínečně nutné. Co je však důležité, je použitá voda na namáčení či rosení. Ideální je nasbírat si v dostatečném množství vodu dešťovou, případně zakoupit destilovanou vodu. Voda z vodovodního řádu orchidejím nesvědčí, pokud však nemáte jinou volbu, pak vodu před namáčením převařte a samozřejmě nechte vychladnout.

Orchidejím můžete i přilepšit

I když to není naprosto nutné, pokud chcete zvýšit pravděpodobnost bohatšího květenství, můžete orchidejím dopřát živiny navíc. Nic se však nemá přehánět a postupujte tedy vždy jen a pouze podle návodu a používejte speciální hnojivo určené jen pro tento druh. Od přírody jsou totiž orchideje rostlinky skromné a nenáročné. Hnojivo se používá buď přimícháním do vody, v které je pak namočíte, nebo je můžete přidat do rozprašovače a použít jej při rosení.

Pravidelná péče i kontrola

Pokaždé, když orchidej namáčíte zkontrolujte pohledem, zda jsou všechny kořínky v dobré kondici,nečernají a neodumírají. Pokud takové najdete, odumřelý konec odstřihněte, zabráníte tak napadení celé rostliny. V případě, že vám orchidej odkvete a všechny květy opadají, je čas na seříznutí stonku. Nikdy jej neodstraňujte celý, stačí jeho seříznutí ve spodní třetině. Zajistíte si tak, že na stonku se znovu objeví nové očko a orchidej vám znovu vykvete. Čas od času se stane, že orchideji začne žloutnout list. Většinou je to běžný proces a list stačí odstranit, případně u středu orchideje ustřihnout. Vždy je však třeba zkontrolovat, zda není rostlina napadena škůdci, nejčastěji mšicemi nebo sviluškami, na ně pak v zahradnictví či květinářství zakoupíte přípravek pro jejich likvidaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články