Jak pěstovat avokádo z pecky?
Avokádo je plodem ovocného stromu s romantickým názvem hruškovec přelahodný (Persea americana), který pochází ze Střední Ameriky. Ale podobně jako třeba mango si ho můžeme poměrně jednoduše i doma v květináči.
Pokud se chcete dát do pěstování, začněte už při nákupu avokáda. Vyberte si skutečně zralý plod. Protože zralé avokádo může mít poměrně velkou škálu barev – temně zelenou až do černa, hnědofialovou a dokonce až žlutozelenou. Ale to správně zralé je trochu měkké (ne příliš) a pružné.
Varianta 1 – v substrátu
Vyjměte pecku a důkladně jí očistěte od zbytků dužniny. Tento krok je velmi důležitý, jakékoli zbytky dužniny by mohly způsobit hnilobu. Jedná se o dvouděložný plod, takže pokud se na to cítíte, můžete ji opatrně rozříznout a vypěstovat hned několik rostlin najednou. Nejistá ruka ale může způsobit poškození pecky a pak by vám nevyrostlo nic.
Do květináče dejte propustný substrát, který musí být neustále vlhký. Vložte pecku špičkou nahoru asi dva centimetry pod povrch. Klíčivost je velmi dobrá, jen musíte dát květináč do tepla a nezapomínat pořád zvlhčovat substrát (musí být vlhký, nikoli totálně mokrý) Zalévá se přímo do květináče, ale v misce pod ním by neměla nikdy zůstávat stát voda. Ideální pozice pro umístění je vedle topení s teplotou kolem 25 °C. Vyklíčená rostlina umí dát vědět, když něco není v pořádku. Na příliš velké sucho reaguje opadáváním listů. Ale když jí zalijete, obvykle se zase vzpamatuje. Horší je to s přelitím, pokud rostlině shnijí kořeny, už ji nezachráníte.
Varianta 2 – hydroponicky v perlitu
Postup je obdobný, jen místo substrátu dáte do květináče perlit a vodu nebo živný roztok. Ale pokud s tímto způsobem pěstování nemáte úplně zkušenost, zkuste radši klasický substrát.
Varianta 3 – hydroponie ve sklenici
Pokud máte doma malé děti, možná by je zajímalo, jak se taková rostlina vyvíjí. Pro ně je ideální třetí varianta. Je to vlastně také hydroponie, ale viditelná ve sklenici.
Pecku očistěte stejným způsobem, aby zůstala zcela bez dužniny. Pak je třeba ji upevnit tak, aby se hladiny jen dotýkala. Doporučuje se například opatrně navrtat na povrchu pecky tři dírky ve zhruba stejné vzdálenosti a do nich dát špejle. S jejich pomocí pak zaklesněte pecku tak, aby se širší část pecky neustále dotýkala hladiny vody. Je třeba ji pořád dolévat, aby pecka na vodu dosáhla.
Za pár dní se začnou z pecky rozrůstat do vody kořeny. Když je jich sklenice plná, začne růst i stonek. V tu chvíli je třeba rostlinu přesadit do květináče. Kupte si do něj substrát vhodný pro výsev. Pecka se zasadí do země jen asi jednou třetinou, větší část musí zůstat na vzduchu. Pokud se vám rozroste tak, že květináč už nebude stačit, nikdy při přesazování nezasahujte do kořenového balu. Jen přidejte substrát.
Na plody si počkáte
Ať už si vyberete jakoukoli variantu, na plody si budete muset několik let počkat. V létě se doporučuje dát rostlinu na zahradu, ale nikoli na přímé slunce. Jednak tím zvýšíte šanci na opylení a rostlině to prospěje, stejně jako teplý letní déšť.
Související články
- Jak zasadit pecku z avokáda?
- Jak pěstovat avokádo z pecky?
- Jak připravit avokádo?