Úvod  ›   › 

Jak pěstovat bylinky?

Malé, velké, zelené nebo třeba žluté rostlinky. To vše jsou bylinky. Tyto blahodárné rostlinky nám mohou posloužit buď v kuchyni nebo i jako doplněk ke zdraví. Než si řekneme o jejich účincích, zaměříme se na to, jak vlastně vznikají.

Jak pěstovat bylinky?

Ze všeho nejdříve si musíme najít vhodnou nádobu, ve které budeme bylinky pěstovat. Nejvíce se pro to hodí plastové nebo hliníkové truhlíky a květináče.

Nezkazíme nic ani tím, že použijeme skleník, pokud máme tu možnost.

Poté potřebujeme nějaký substrát. V zahrádkářských potřebách seženeme takový, který je přímo uzpůsobený pro bylinky, ale je zde i varianta si takový substrát udělat v pohodlí domova. Stačí nám k tomu kompost, písek a zemina. Všechny tyto ingredience naředit v poměru 2:1:2.

Zemina by neměla být těžká a jílovitá, protože bylinkám svědčí spíše lehká půda, která je při růstu nebude zatěžovat. Proto bychom se měli vyvarovat i rašelině, která je příliš kyselá. Jelikož my potřebujeme půdu spíše zásaditou. Takže volme lehčí a písčitější zeminu do substrátu. A jako poslední věc potřebujeme semínka.

Bylinky pro domácí pěstování

Pro domácí pěstování se nejvíce hodí: kopřiva, oregáno, heřmánek, bazalka, tymián, máta, pažitka, řeřicha, šalvěj a rozmarýn. Tyto bylinky jsou nejen léčivé, ale zároveň skvěle ochutí naše pokrmy.

Jak sázíme semínka bylinek

Semínka budeme sadit následovně. Do truhlíku nebo květináče dáme tenkou drenážní vrstvu, skvěle poslouží malé kamínky. Na to dáme náš substrát, 5-8 semínek a nahoru cca 1cm substrátu.

Až se nám sazeničky rozrostou, je vhodné je rozsadit. Bylinky při růstu potřebují světlo, teplo a vodu. Zalévat stačí tak akorát, nejlépe dešťovou vodou. Neuškodí ani ta z kohoutku, ale je lepší ji nechat tak 3 hodiny odstát. Truhlíky můžeme dát například na okenní parapet, pokud jsou okna orientovaná na jih, odkud svítí sluníčko.

Jak bylinky hnojit

Co se týče hnojení, neměli bychom to přehánět. Skvěle nám vystačí i výluh z jiných bylin. Například z kopřivy a heřmánku

K čemu bylinky slouží

A teď, když už víme, jak pěstovat bylinky. Můžeme sbírat plody svého snažení. Buď je můžeme usušit nebo použít i čerstvé.

Šalvěj je skvělá na bolest zubů, heřmánek je dobrý na sedací koupele a kopřiva pročišťuje organismus. A hlavně se v žádné domácnosti neztratí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články