Úvod

Jak pěstovat kávovník?

Kdo by neměl rád kávu. Jsou mezi námi i jedinci, kteří bez kávy těžko přežijí byť jen jediný den. Kávu si můžeme koupit upraženou zrnkovou nebo mletou, instantní i v kapslích, ale co si ji takhle vlastnoručně vypěstovat?

I když kávovník původně pochází z tropické oblasti, lze ho celkem úspěšně pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Jen mu musíte dopřát přiměřenou teplotu nejen v létě, ale i v zimě.

Jak začít?

Vypěstovat si ho buď můžete ze semínka, ale pozor. Měli byste si ho koupit od někoho zcela čerstvé, kávová bobulka totiž velmi rychle ztrácí schopnost vyklíčit. Takže se s někým domluvte předem a hned, jak sklidí semena, je zasaďte. Koupit se dá i sazenička zhruba 10 – 15 cm vysoká.

Správné místo

Kávovník nemá rád, když se s ním hýbá, a to ani v létě, kdy na zahradu stěhujeme spoustu jiných pokojových rostlin. Kávovník by měl v letním období být umístěn v prostředí s teplotou kolem 28 stupňů, v zimě pak 15 až 20 stupňů. Nesmí ale být na přímém slunečním svitu.

Přežije i zapomnětlivé

Kávovník je chytrá rostlina, takže přežije i péči notorických zapomnětlivců. Když má rostlinka pocit, že už jste ji na suchu nechali příliš dlouho, svěsí sama listy. V takovém případě uděláte kávovníku největší radost, když ho důkladně prolijete vodou třeba v plastovém umyvadle a necháte květináč ve vodě asi půl hodiny stát. Ideální je pro takovou operaci voda dešťová, ale kávovník přežije i klasickou kohoutkovou. Tu ale raději nechte chvíli odstát. 

Co dalšího potřebuje?

Péče o kávovník opravdu není náročná, ale jednou za 2 týdny je ho dobré přihnojit. Protože i v domácím prostředí by mohl narůst do výšky několika metrů, je ho třeba přistřihávat. První květy se na kávovníku objeví až po třech letech. Mají bílou barvu a příjemně voní. Zhruba po jednom roce (plus/mínus až dva měsíce) dozrají plody v podobě bobulí. Každá z nich má dvě semena. Ta buď můžete zasadit, nebo upražit, umlít a vypít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články