Úvod

Jak pěstovat klívii?

Klívie (clivia) nebo také řementka patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám našich domovů, ale péče o klívii není nejjednodušší, takže se její popularita vedle nenáročných rostlin postupně snižuje, což je škoda. I když původně pochází z jihu Afriky, příbuzné má i u nás. Věděli jste, že do stejné čeledi amarylkovitých patří bledule, sněženka a narcisky?

Klívie má krásné oranžové květy, ale ne každému doma kvete, i když o ni pečuje ze všech sil. Jak tedy postupovat, abychom se dočkali pestré ozdoby jara i na své rostlině? Krásný květ nám totiž může zpříjemnit čekání na jaro, protože kvete obvykle v únoru až květnu.

Místo pro klívii

Nejdůležitější je vybrat vhodné stanoviště. Klívie nesnáší příliš vysoké teploty, takže vedle radiátoru se jí dařit nebude. Přes zimu by měla být v prostředí s teplotou pohybující se mezi 10 až 20 stupni.  Při vyšší teplotě vám sice dobře porostou zelené listy, ale květů se nedočkáte. Hodí se tak třeba do oken situovaných na sever. Během léta je můžete dát i na terasu či zahradu na čerstvý vzduch, ale vždycky do stínu.  Důležité je také nechat ji na stejném místě a ani s ní nijak neotáčet. Na květinu je zkrátka trochu rozmazlená.

Zálivka a hnojení

Množství vody a hnojení se klívie podstatně liší podle toho, zda se jedná o období růstu, nebo vegetačního klidu.  V létě je třeba klívii intenzivně zalévat a zhruba jednou za deset dní také přihnojovat. V období klidu, který začíná na přelomu léta a podzimu a během něhož rostlina odpočívá, se obejde skoro bez zálivky.

Je zdravá?

Zda pečujeme o klívii správně, se dozvíme jak z jejích listů, tak i z toho, zda kvete. Pokud nám kvete, je třeba vždy po odkvetení je třeba odříznout stvol. Semena nepotřebujeme a k jejich vytvoření by klívie spotřebovala příliš mnoho energie. Aby kvetla i za rok, je třeba jí hlavně dopřát dostatek klidu, vhodnou teplotu a s péčí to nepřehánět. Čím lépe se o ni budete starat, tím více květy vás klívie odmění. Žluté listy mohou být signálem příliš teplého nebo světlého prostředí. Stačí ji dát na lepší místo.

Přesazujeme po 3-4 letech

Zdravě opatrované klívii přestane po zhruba 3 až 4 letech stačit květináč, takže ji musíme přesadit. Květináč by měl být vždy o něco větší než předchozí. Při přesazování je nutné odříznout spodní část kořenového balu, ale musíme to dělat opatrně, protože kořeny jsou velmi křehké. Klívie si můžeme při tom i rozmnožit, když čerstvé výhonky s kořenem zasadíme samostatně do dalšího květináče.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.6/5 (5 hlasů)


Související články