Úvod  ›   › 

Jak pěstovat muškáty?

Muškáty jsou nejčastější přírodní ozdobou balkónů a oken. Pyšnit se můžeme ale pouze záplavou pestrobarevných květů. Ne vždy se nám však podaří takovou krásu vypěstovat a mnohdy musíme začít prakticky od začátku. Jak tedy muškáty pěstovat a správně se o ně starat?

Pěstování krok za krokem

Pelargonie, lidově nazývané muškáty, jsou rostlinami velice odolnými proti škůdcům a chorobám. Je nutné poskytnout rostlinám kompletní péči od kořenů až po listy.

Vysazování rostlin

  • Pokud nejsme zkušenými pěstiteli, vysazujeme předpěstované rostlinky. Tyto rostlinky musí být vitální s tmavě zelenými listy a bohatými kořeny.
  • Sázíme do hlubokých nádob a květináčů v dostatečné vzdálenosti od sebe. Doporučená vzdálenost je asi 20 centimetrů.
  • Vysazujeme do substrátu s dostatečným množstvím hnojiva a humusu.
  • Po zasazení ihned rostlinkám poskytneme dostatečnou zálivku

Stanoviště

U muškátů je velice důležité, kdy rostliny umístit ven a jaké stanoviště jejich růstu prospívá. Květináče umístíme na slunné místo, ideálně na balkon orientovaný na jih nebo jihovýchod. Abychom zabránili předčasnému úhynu rostlin, umístíme je ven až ke konci jara nejlépe v květnu.

Zálivka

Pelargonie mají přiměřené nároky na zalévání. Zálivku vždy aplikujeme úměrně k okolní teplotě. Rostliny vyžadují stále vlhký substrát. Pozor si musíme dávat na časté přelívání, které způsobuje uhnívání. Z tohoto důvodu jsou velice vítaným řešením samozavlažovací koflíky, které míru zálivky regulují.

Výživa

Rostlinám je potřeba pravidelně dodávat vitaminy a živiny podporující růst ve formě hnojivové zálivky, a to minimálně jednou za dva týdny.

Jak se zbavit škůdců?

Muškátům nejčastěji škodí mšice a molice. Tohoto drobného hmyzu zbavíme rostliny přírodní nebo chemickou cestou. Přírodní cesta spočívá v občasném sprchování celých rostlin. Pokud jsou však tito nezvaní hosté přemnoženi, je vhodné použít přípravky na chemické bázi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články