Jak pěstovat orchidej dendrobium?
Křehká krása, která rozněžní nejedno srdce a každý domov zútulní, to jsou cizokrajné orchideje, které se zabydlují v našich domovech a získávají si naši pozornost díky snadné péči, cenové dostupnosti a především tajemné kráse. Dendrobium patří mezi orchideje, které jsou oblíbené především pro své jemné a drobné kvítky a běžně se u nás setkáváme nejčastěji se dvěma druhy, o kterých si dnes prozradíme, jak na jejich úspěšné pěstování.
Teplomilný hybrid Dendrobium phalaenopsis
Tento druh orchideje poznáte tak, že mezi listy vyraší a postupně roste pahlíza, která je trvale olistěná a na jejím vrcholu vyroste delší stvol s bohatým květenstvím. Barva květů je nejčastěji jednobarevná - od bílé přes žlutou, růžovou až fialovou. Jak už název napovídá, jedná se o teplomilné orchideje, milují tedy dostatek světla, nikdy však ne přímé sluneční paprsky a jako teplo jim postačí běžná pokojová teplota, s běžným nočním ochlazením, které přímo vyžadují. Stálá nekolísající teplota jim nevyhovuje.
Vláhu milují i tyto orchideje, tak jako každá rostlina. Jednou až dvakrát týdně je potřeba orchidej ponořit do vody, velice důležité je důsledné okapání květináče po vyndání z vodní lázně. Kořeny tohoto druhu jsou totiž jemné a tenké a tedy více náchylné na nadbytek vláhy, paradoxně ze stejného důvodu i na zaschnutí špiček kořenů. Proto je pravidelná vodní péče důležitá. Orchideje nikdy nezaléváme ani klasicky, a ani běžnou vodou z kohoutku. Nejlepší je voda dešťová, případně destilovaná, v nejhorším případě stačí vodu převařit, a samozřejmě používat ji až po vychladnutí.
Chladnomilný hybrid Dendrobium nobile
Květenství této orchideje vás omámí svou typickou vůní, kterou nabízí květy různých barev po celé délce přímo na pahlíze, většinou ve shluku dvou až tří květů. Jedná se o orchideje, které upřednostňují chlad před horkem, a tak nejsou příliš vhodné přímo na parapet okna. Sice vám nebudou živořit, ale ani nepokvetou, což by vás právě u této rostlinky zcela jistě mrzelo.
Dendrobium nobile je vyloženě milovník letního bydlení, v jejím případě to ideálně znamená trávení léta zavěšením na strom, pokud zahradu nemáte, můžete ji připravit letní sídlo i na balkóně, nezapomeňte však na umělý stín. Tam, pěkně v polostínu a s příjemným nočních ochlazením, si užije měsíce blahobytu, za které se vám odvděčí krásnými květy. Zimu pak ráda překvapivě tráví v chladné místnosti, kde nasbírá sílu na květenství.
Přes zimu ji tedy zalévejte minimálně, nenechte se zmást scvrknutím pahlíz, dost možná i opadáním listů. Když ji po zhruba dvou měsících přenesete do tepla a začnete opět dopřávat zálivku, obsype se květy.
Pokud orchideji poskytnete letní pobyt na stromě, vždy ji po přenesení zpět do domu zkontrolujte, zda není napadena parazity, kromě mšic nejsou výjimkou ani slimáci, snadno s nimi však zatočíte pomocí speciálních přípravků, které můžete použít i jako prevenci.
Tipy na závěr
Oba druhy orchideje dendrobium milují vysokou vzdušnou vlhkost, rosení je tedy pro ně jako balzám, jinak jsou často napadány nepříjemnými sviluškami. Nikdy však neroste rostlinu, na kterou právě dopadají sluneční paprsky, listy by se spálily a zhnědly, květy by mohly předčasně opadat. Tyto orchideje milují také stísněný prostor v květináči, není tedy nutné jejich časté přesazování, až když kořeny opravdu utíkají ve velkém z obalu, je nutné přesazení. Jako substrát opět použijte speciální druh určený pro orchideje.