Úvod  › 

Jak pěstovat zázvor doma?

Zázvor lékařský (latinsky Zingiber officinale) byl pro své léčebné účinky znám již ve starodávné Číně. Ovšem světem téměř zapomenutý se opět vrací na světlo až dnes. Není divu, působí vhodně při nachlazení, je dobrý pro trávení i pro vyčištění organismu, podporuje imunitu a zlepšuje krevní oběh, navíc se dá velmi dobře využít i při vaření. Jak si ho ale zajistit, aniž byste ho museli kupovat?

Jaký zázvor koupit?

Všichni se jistě shodneme, že to, co si vypěstujete doma, je výrazně lepší než nakoupené zboží. To samé platí i pro zázvor. Jak ho ale doma pěstovat? Předně potřebujete oddenek, který zasadíte. Můžete jej koupit buďto v zahradnictví, nebo třeba v zelenině. Tam si ale musíte dát pozor. Oddenky, určené ke konzumaci, jsou většinou namořeny inhibitory, aby se zpomalilo klíčení (to kvůli skladování). Takovou rostlinku musíte naložit alespoň na den do teplé vody, abyste z ní chemikálie vytáhli, jinak neporoste. Při výběru si ale musíte dávat pozor, aby nebyl kořen zázvoru suchý, aby měl jemnou a vláčnou slupku a aby měl, pokud možno, očka a klíčky. V opačném případě v jeho pěstování nebudete úspěšní.

Jak zázvor zasadit?

S oddenkem již můžeme přistoupit k samotnému zasazení. Budete potřebovat nejlépe široký a mělký květináč a hlínu (ideálně promísenou se substrátem) bohatou na živiny. Kořínek zázvoru tam vložte, klíčkem nahoru, a zasypte vrstvou hlíny. Pak rostlince zajistěte místo v teple a polostínu, což jsou pro zázvor nejlepší podmínky. Zalévejte ji, a čekejte. Růst zázvoru je velmi pomalý, sklizeň oddenků tedy čekejte až za několik měsíců (podle podmínek 8-10). Z kořene můžete ale drobné části odřezávat již během růstu, nebude to ničemu vadit.

Co se sklizeným zázvorem?

Jakmile rostlinka doroste (na květ nečekejte, ten pravděpodobně v našich zeměpisných šířkách nikdy neuvidíte), odřežte horní část, a vytáhněte kořen z květináče. Můžete si jej znovu nadělit, části s očky zasadit, a zbytek zpracovat. Ze zázvoru se dá udělat velmi dobrý a účinný čaj na žaludeční problémy i na nachlazení, dobrá zázvorová limonáda, ale třeba i džem. Kromě toho můžete kořen namlít, a získat tak kvalitní koření nejen pro asijskou kuchyni, nebo naložit, čímž dostanete velmi chutné zázvorové plátky (třeba k sushi).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články