Úvod  › 

Jak pohnojit záhony. A nepohnojit to

Vrátit živiny. Připravit půdu. Zvelebit záhony a poděkovat jim. To vše je smyslem podzimního hnojení. Nic se nemá přehánět. A o hnoji to platí obzvlášť. Zatímco některé rostliny si v hnoji libují, jiné ho nesnesou. Tak opatrně. Ať to s tím hnojením záhonů nepohnojíte. Dneska se podíváme, kolik hnoje zarýt a jak na podzim připravit záhony pro další zahradnickou sezónu.

Hnůj je životadárný. V tom nejlepším slova smyslu. Půda časem ztrácí svoji energii a vyčerpává se. Pomáhá střídání plodin. Na jednom a tom samém záhonu byste neměli pořád dokola pěstovat tu samou plodinu. Po mrkvi dejte třeba cibuli. Na podzim byste si měli opatřit alespoň malou hromádku uleželého hnoje. Kravského nebo koňského. Hnojením dopřáváte zemi dusík, fosfor a draslík. Rostliny lépe prosperují a dávají bohatší úrodu zeleniny. Jenže ne všechny záhony je třeba pohnojit. Hnůj zaryjte na podzim do záhonů, kde chcete příští rok pěstovat okurky, rajčata, kedlubny nebo jiné brukvovité rostliny. Jen decentně přihnojujte u záhonů, do kterých budete zjara vysévat mrkev. Zcela se hnoji vyhněte na záhonech, kam přijde na jaře cibule nebo ještě teď na podzim sazečky česneku.

Kolik hnoje zelenina potřebuje?

Záleží na druhu. Nic nezkazíte tím, že na metr čtvereční záhonu přidáte asi dva kilogramy hnoje. A co by se stalo, kdybyste záhon přehnojili? Rostlinám by se nedařilo. Živořili by a chřadli.

Jaké záhony hnojit?

Zelenina se podle svých nároků na živiny dělí na tři základní skupiny.

  • Zelenina I. trati – patří sem kapusta, květák, kedluben, zelí, rajče, lilek, okurky nebo tykve. Tato zelenina si bude libovat v záhonu pohnojeném na podzim a snáší přímé hnojení.
  • Zelenina II. trati – to je třeba mrkev, petržel, červená řepa, ředkvička, česnek nebo listová zelenina, jako je třeba salát nebo špenát. Tuto zeleniny vysévejte na záhony, které jste pohnojili rok předtím. To znamená na záhony, kde vyrůstala zelenina první trati.
  • Zelenina III. trati – je nenáročná a patří sem například cibule, stejně jako hrách nebo fazole.

Výsevní cyklus na zahrádce

Záhony si můžete rozdělit na tři skupiny a jednotlivé trati střídat v cyklu. Ono pěstování zeleniny je cyklus. Už jen s tím hnojem. Kravička nebo kůň si pochutnají na mrkvi nebo rostlinných zbytcích ze zahrádky. A chlévský hnůj se potom zase na zahradu vrátí, aby jí obohatil o živiny pro další pěstování... Tak se inspirujme a žijme v cyklech. Má to smysl. Dýchejte. Kochejte se. Sklízejte. Přeju vám voňavý podzim.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články