Úvod  › 

Jak rozbít kokosový ořech?

Kokosové ořechy jsou (nejen) v kuchyni velmi vděčnou surovinou. Mléko z nich funguje jako perfektní dochucovadlo, i na dužině si lze delikátně pochutnat, o významu v kosmetice ani nemluvě. Mnohem větším oříškem, než vymyslet využití kokosového mléka a dužiny, je vůbec se k těmto ingrediencím dostat. Jak tedy tento problém a s ním i celou skořápku tropického ovoce (ano, kokosový ořech je ve skutečnosti ovoce, nikoliv ořech) rozlousknout?

Nejdříve musí jít ven mléko

Za předpokladu, že nechcete po rozbíjení kokosového ořechu dva dny uklízet a pokud ještě není vyschlý, prvním krokem je odstranění mléka zevnitř kokosu. Cestou k tomu jsou tři žlábky na jedné straně ořechu. Nachází se úplně na všech plodech. Jedno z těchto ok má vždy slabší blanku a je tedy měkčí. Toho je potřeba využít, a právě tudy se ke kokosové vodě dostat.

Jako pracovní nástroj vám v této chvíli skvěle poslouží vývrtka na víno, případně šroubovák, hřebík, nůžky apod. Vyvrtáte ve slabším žlábku díru, kterou vylijete vodu.

Jak k dužině?

Po tomto kroku se dostáváme k druhé fázi. Pokud si chcete pochutnat i na dužině, musíme narušit pevnou skořápku kokosového ořechu.

Když to nejde silou, půjde to ještě větší silou

První z možností je použití hrubé síly. Skvěle funguje nabodnout plod na nějakou ostrou hranu – typicky ostrý kámen, roh dlaždice apod. Můžete s ořechem také mrštit o zem, beton apod. Nad takovými pokusy však máte pramalou kontrolu. Když už se do ořechu chcete dostat pomocí násilí, ideálním pomocníkem pro vás bude kladivo, případně sekáček. V případě, že potřebujete získat části kokosu v nějakém pravidelném tvaru. použijte pilku. Tato metoda je ideální ve chvíli, kdy chcete například dvě stejně veliké poloviny kokosového ořechu. Typicky pro dekorativní účely

Tím, že je jsme do kokosového ořechu již vytvořili díru, je struktura skořápky narušena a k jeho otevření nebude nutné vyvinout maximální sílu. Mnohdy stačí kladívkem pouze zlehka kokos naklepávat.

Pomocí žáru v troubě

Při pokusech o otevření, ve kterých hraje prim hrubá síla, nikdy nebudete mít kokos pod stoprocentní kontrolou a může vzniknout pěkný nepořádek. Čistší variantu představuje použití trouby (nikoliv mikrovlnné) a jejího žáru. Opět to vyžaduje vyjmutí kokosové vody, které provádíme stejně jako v předchozích případech.

Troubu rozpálíme na zhruba 200 °C a na deset až dvacet minut do ní kokos vložíme. Jeho skořápka vlivem horka praskne a její následné rozebrání je již velmi snadné. Někdy jdou její jednotlivé části od sebe oddělit holýma rukama, pokud bude skořápka stále klást odpor, za pomocí nože nebo kladívka a mírné síly jí vysvětlíme, že pohromadě již opravdu držet nebude.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články