Jak správně kompostovat?
Kompost je úžasná recyklační popelnice, díky které se zbavíte zbytků z kuchyně a získáte vysoce kvalitní a přitom levné hnojivo! Kompostování přitom není žádná věda, často stačí i malý kompostér. Přečtěte si několik rad ohledně správného kompostování.
Umístění kompostu
Než s kompostováním vůbec začnete, přemýšlejte, kam kompost ideálně umístit. Na tvorbu kompostu má výběr místa značný vliv. Nejvhodnější je polostinné a závětrné místo. Pomoct si můžete například vysázením vyšších keřů kolem kompostu. Částečně kompost zastíní a pomohou kolem kompostu udržovat vlhkost.
Rozhodně by kompost neměl být vystaven přímému prudkému slunci a silnému dešti. Slunce kompost vysušuje a prudší déšť zase připravuje o živiny.
Dopředu rovněž myslete na to, aby ke kompostu byl snadný přístup např. s kolečkem. Kompostu je také lepší umístit kvůli občasnému nepříjemnému zápachu někam do ústraní zahrady.
Jaký typ zvolit?
Volit můžete mezi otevřenými komposty nebo uzavřenými kompostéry:
- otevřené kompostování – otevřené komposty snadno zbudujete sami. Ohradu kolem kompostu můžete vyrobit například ze dřeva nebo z pletiva. U dřevěného kompostu myslete na větrání kompostu nejlépe ze všech čtyř stran. Také nezapomeňte natřít dřevo ochrannými prostředky. Docílíte tak delší životnosti kompostu. Pokud zvolíte jako stavební materiál drátěné pletivo, vyložte stěny netkanou textilií. Velikost ok pletiva by měla být ideálně kolem 3 cm.
- uzavřené kompostování – k němu se používají plastové kompostéry. K dostání jsou v zahradnických potřebách. Jejich výhodou je skladnost (menší kompostéry se vejdou např. i na balkon) a životnost.
Založení
Založení kompostu je trochu alchymie. Do kompostu nelze házet vše, jak Vám přijde pod ruku. Je ideální střídat vrstvy vlhčího a suššího odpadu. Vlhčím odpadem se myslí např. tráva, zbytky ovoce a zeleniny apod. Tedy odpad vyznačující se měkkostí a vlhkostí. Naopak pod sušším a tvrdším odpadem si představte suché listí, slámu, piliny nebo třeba rozdrcené větvičky.
Během zakládání kompostu začněte s cca 15 centimetrovou vrstvou tvrdšího a suššího odpadu. Na ní vsypte listí, zbytky zeleniny a ovoce. Poté vrstvy suššího a vlhčího odpadu pravidelně střídejte.
Údržba
Kompost by měl být dostatečně vlhký. Občas neuškodí ho zalít. Nezapomínejte také udržovat ho kyprý a vzdušný. Toho docílíte pravidelným promícháním (minimálně jednou měsíčně).
Co je důležité u kompostu sledovat:
- vlhkost – pokud kompost sevřete do ruky a zmáčknete, neměla by se Vám mezi prsty objevit voda. Kompost by po stlačení měl držet pohromadě a tvořit hrudku. V případě, že je kompost příliš vlhký, přijdete do kompostu suchý materiál, třeba piliny. Zdá-li se Vám kompost naopak suchý, pokropte ho vodou.
- vzduch – aby kompost mohl správně tlít, potřebují bakterie velké množství kyslíku. Nezapomínejte tedy kompost minimálně jednou měsíčně prohazovat.
- teplota– kontrolujte také teplotu kompostu. Kompost by měl být zahřátý, což svědčí o správném tlení. Není-li zahřátý, zřejmě bude problém ve vlhkosti nebo přístupu vzduchu.
Je-li proces tlení úspěšný, za 8 až 10 týdnů začne kompost vonět po lesní půdě. Přes zimu se proces tlení pozastavuje, kompost na zimu tedy přikryjte.
Co kompostovat:
- zbytky ovoce a zeleniny
- skořápky z vajíček a ořechů
- zbytky pečiva
- lepenku
- papírové kapesníky
- ubrousky
- listí
- posekanou trávu
- rozdrcené větvičky
- piliny
- stromovou kůru
- popel ze dřeva
- trus býložravých zvířat
Co do kompostu nepatří:
- oleje a tuky
- odřezky masa a kůže
- kosti
- rostliny napadené chorobami
- chemicky ošetřené materiály
- plasty
- sklo
- kovy
- kameny
- popel z uhlí
- trus masožravých zvířat
Výhody
Díky kompostu se smysluplně zbavíte většiny odpadu z kuchyně. Zužitkujete až dvě třetiny odpadu, který by jinak skončil v popelnici. Ušetříte tak za odvoz odpadu a ještě uděláte něco dobrého pro přírodu. Půdě dodáte potřebné živiny a zvýšíte její úrodnost.
Odměnou Vám navíc budou nádherné a bohatě rostoucí rostliny, šťavnatá a velká zelenina nebo kvalitní ovoce.
Tip na závěr
Pokud zvolíte otevřené kompostování, můžete kompost z části osadit rostlinami. Na kompostu se daří obzvláště okurkám, cuketám nebo dýním. Listy rostlin navíc chrání kompost před přímým sluncem.
Související články
- Co máme vědět o půdě, výživě rostlin a hnojení
- Zahradní kompostéry a jak kompostovat?
- Jak správně kompostovat?
- Jak založit kompost?
- Použití vápna na zahrádce
- Pečování o půdu, jak na to?
- Půdo pokryvné trvalky se schopností zpevnit půdu
- Jak zjistit kyselost půdy?
- Půda pro ovocné stromy
- Jaké místo pro kompostiště?
- Co snižuje hodnotu kompostu?
- Jak na drenážování půdy
- Správná péče o půdu: Proč je testování půdy klíčové pro zdravé rostliny