Jak sušit vlašské ořechy?
Příchod podzimu je typický sběrem vlašských ořechů. Abychom měli sklizeň co možná největší, je potřeba dodržovat základní pravidla jak při jejich samotném sklízení, tak hlavně při sušení a následném uskladňování.
Vyčkejme na správnou dobu
Odpověď na otázku, kdy je vhodná doba pro sklízení ořechů, je poměrně jednoduchá. Ořechy sbíráme tehdy, kdy slupka začíná pukat, a plody sami padají na zem. V našich podmínkách je ideálním obdobím přelom září a října.
Prioritou je správné sušení
Abychom si mohli zajistit dostatečnou zásobu ořechů na zimu a využít je například při pečení vánočního cukroví, je nejdůležitější nepodcenit jejich sušení. Před tím je dobré ořechy důkladně očistit a zbavit zelené slupky. Ideálním postupem je rozmístit čerstvě nasbírané ořechy na prodyšné síto tak, aby tvořily jednolitou vrstvu. Ořechy v mnoha vrstvách na sobě uvolňují vlhko a mohou se snáze zapařit a plesnivět. Ořechům nesvědčí přílišné změny teploty a vlhkosti, proto bychom měli zvážit sušení ve venkovních prostorách. Podzimní počasí je proměnlivé a úroda by mohla být vlivem těchto negativních vlivů znehodnocena. Vhodné je ořechy sušit v teplejší místnosti, která je zároveň dostatečně větraná. Pokud však nemáme k dispozici větší prostory pro sušení nebo prostě chceme sušit venku, využíváme pouze slunečné dny a na noc ořechy uschováme do krytých prostor.
Sušení v sušičce
Ořechy je možné sušit také v sušičce, avšak tohoto postupu se využívá zejména při sušení již vyloupaných jader. V tomto případě je potřeba dodržovat teplotu 25°C.
Za jak dlouho ořechy vyschnou?
Celková doba potřebná pro důkladné vysušení plodů se pohybuje okolo šesti týdnů. Pokud jsou dodrženy správné podmínky, jsou ořechy po této době připraveny k uskladnění. Ořechy skladujeme ve skořápce nebo vyloupané. Vyloupaná jádra je dobré zamrazit nebo naložit do medu. Ořechy ve skořápce skladujeme v bedýnkách vyložených papírem.