Úvod  › 

Jak upravit řapíkatý celer?

Řapíkatý celer rozhodně nepatří do české tradiční kuchyně, avšak poslední dobou si své stálé místo pomalu získává v jídelníčku mnoha lidí. I když se to na první pohled nezdá, celer je velmi bohatý na vitamíny, především na vitamín C, kterého má dokonce víc než citrusy. Také má v sobě několik minerálů, hlavně fosfor, poté také vápník, zinek a draslík. Je to zelenina jako každá jiná, jak ho tedy upravit a následně v kuchyni využít?

Než začnete z celeru cokoli připravovat, je důležité ho správně očistit. Odkrojte spodní část, čímž se celer rozpadne na řapíky. Ty pečlivě umyjte a poté je očistěte od vláken, která jsou těsně pod povrchem. Většinou se stane, že část vláken v řapíku zůstane, protože je vytrháváte. Můžete je tam nechat nebo použít škrabku, pokud chcete mít celer perfektně čistý.

Syrový řapíkatý celer

Řapíkatý celer je rozšířenou zeleninou v Americe, kde se často podává neupraven, pouze očištěný k pálivějším kuřecím křídlům nebo jinému masu. Bez jakékoli úpravy má nejvíce vitamínů a minerálů, můžete ho proto nakrájet a klidně i bez masa pouze namáčet do různých druhů omáček. Můžete zkusit například oblíbenou blue cheese omáčku

Řapíkatá polévka

Jako každá surovina, i celer nabízí spoustu možností zpracování. Jedna z nich je polévka, která nezabere příliš času. Postačí vám brambory a celer nakrájený na kostičky, vše hodíte do vody a dáte vařit. Dochutíte podle sebe, sůl, pepř, případně přidáte bazalku. Po změknutí rozmixujete mixérem, přidáte šlehačku a znovu promixujete. Necháte projít varem a máte hotovo. Hustotu můžete upravit mlékem, pokud je potřeba.

Salát s řapíkovým celerem  

Pokud hledáte jednoduchou a svěží variantu originálního salátu, můžete celer nakrájet na tenké nudličky, přidat jablka na kostičky, rozinky, vlašské ořechy a zalít jogurtem s trochou medu. Řádně promíchat a dát na chvíli odpočinout do ledničky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články