Úvod  › 

Vypěstujte cibuli ze sazeček

Cibule potřebuje málo. Lehkou a propustnou půdu a hodně slunce. Práci vám usnadní a sklizeň znásobí černá netkaná textilie. Sazečky cibule můžete zapíchat také kolem zeleninových nebo bylinkových záhonů. Pěstujte ji blízko mrkve, protože obě rostliny si vzájemně pomáhají a ochraňují se před škůdci. 

Čím nás živí cibule

Cibule není jen zelenina, ale také lék. Obsahuje řadu vitamínů – především větší množství vitamínu B1 a B2, trochu vitamínu C a v nati najdeme i vitamín A. Kromě toho je cibule bohatá i na minerály, jako je draslík, síra nebo křemík.

Lidové léčitelství doporučuje cibuli při nachlazení (kašel) nebo při některých střevních chorobách. Používá se také při léčbě vysokého krevního tlaku, na astma nebo záněty močového měchýře. Říká se také, že kolečka cibule vložená na chodidlo a fixovaná ponožkou dokážou přes noc vytáhnout z těla toxiny, které se usazují právě v chodidlech.

Druhy cibule

Dříve byla u nás oblíbená především žlutá žitavská cibule nebo odrůda Magnum bonum a francouzská bílá cibule. Dnes patří ke stálicím na českých zahrádkách hlavně odrůda Všetana nebo Štutgart (cibule se žlutou slupkou). Kromě klasiky je skvělé vysadit si alespoň pár kousků červené cibule, která skvěle ozdobí jakýkoli pokrm.

Pěstování cibule

Cibuli můžeme pěstovat dvěma způsoby. Buď ze semínek, nebo ze sazeček. Osobně dávám přednost předpěstovaným malým cibulkám, které právě teď mají ve všech zahradnictvích.

  • Sazečky cibule je možné vpichovat do země už koncem února nebo začátkem března, pokud to počasí dovolí. Stejně tak je můžete sázet i v průběhu března nebo dubna.
  • Cibule miluje hlinito-písčitou půdu s dostatečným množstvím živin, ovšem pozor, nikdy jí netrapte čerstvě hnojenou zeminou.
  • K sázení si vezměte kolík nebo prostě jen kousek dřívka, do upraveného záhonu stačí udělat dírku (zhruba na prst hluboko) a vsadit vždy jednu cibulku.
  • Cibule se sází do tzv. sponu – do řádků širokých asi 12 až 15 cm a asi 10 cm od sebe.
  • Postupuju tak, že napřed udělám celý záhon (dírky nezahrunuju), abych měla přehled, kde už cibule je a kde ne. Poté vezmu hrábě, jemně s nimi dírky zahrnu a uhladím.
  • Když zbudou sazečky cibule, píchnu je, kam se dá – loni to byl například bylinkový záhon. Cibule je skvělou plodinou pro permakulturní pěstování, velmi dobře si rozumí s mrkví, petrželí, okurkami, hlávkovým salátem, kedlubnou, červenou řepou i s rajčaty.
  • Cibuli nezalévejte. Má rada spíš sucho. Třeba loni bylo velké parno a cibule se obešla zcela bez vody (snad jen jednou nebo dvakrát jsme ji zavlažili). Naopak, přílišná vlhkost cibuli škodí, může uhnívat.
  • Cibuli je možné pěstovat také pomocí netkané textilie, kdy záhon nejprve přikryjeme touto černou fólií, zafixujeme ji, vyřízneme ostrým nožem vždy křížek, uděláme kolíkem díru a potom přihrneme mírně zeminou. Výhodou je, že nemusíme cibuli okopávat.
  • Když cibuli pěstujete po staru bez fólie, zaslouží si občas načechrat zeminu a zbavit plevele. Hlavně po dešti je dobré půdu načechrat, protože rychleji proschne.

Sklizeň a uchování cibule

Cibuli sklízíme během léta (červenec nebo srpen) s ohledem na počasí a čas výsadby. Správný čas poznáte tak, že nať cibule začne lehat a žloutnout. Cibuli vytáhneme ze záhonu, když je suché počasí. Svážeme do copů a zavěsíme na vzdušeném a teplém místě (nejlépe na půdě). Můžeme také sušit rozloženou v bedýnkách, opět nejlépe na půdě.

Cibuli můžeme nechat svázanou nebo ji skladovat třeba v proutěných ošatkách na suchém místě (my je necháváme na schodech na půdu, kde v šťavnatá vydrží celou zimu a ještě kus jara).

Tip pro městský balkon aneb pěstování cibule ve městě

Když žijete ve městě a toužíte alespoň po troše vlastní zeleniny, pěstujte cibuli třeba na balkóně. Pořiďte si prostornou nádobu a vhodnou zeminu (ideálně písčitou) a vysaďte si pro radost pár cibulek. Pro pěstování na balkóně se hodí také mělce kořenící šalotka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články