Je po zmrzlících! Vysazujte ven rajčata i dýně, vysévejte hrášek
Konečně! Zmrzlí muži jsou v trapu. A tak vysazuju rajčata, cukety, dýně, celer a taky choulostivější bylinky. Na zahradě se konečně něco děje. Záhony se zelenají, sklízím první saláty a ředkvičky. Na jejich místo vysévám řepu, černou ředkev a druhou várku mrkve.
Je po ledových mužích! Jsou tři a jmenují se Pankrác, Servác, Bonifác. Svátek slaví v polovině května a jsou známí tím, že můžou poškodit úrodu. Alespoň tak to vypozorovali naši předci a alespoň tak to říkají pranostiky. „Pominou zmrzlíci, pominou mrazíci“ – říká jedna z nich. A víc už není třeba vysvětlovat.
To, co viděli předci bez přístrojů, ostatně potvrzují i meteorologové, je to právě polovina května, kdy v našich končinách ubývá přízemních mrazíků.
Co vysazovat po květnových zmrzlých mužích?
Rajčata
Ať už je pěstujete na políčku, v pytlích nebo kbelíkách, na zahradě nebo na balkonech, vysaďte je ven právě v druhé polovině května. Vhodné je sazenice postupně otužovat – vynést je třeba na odpoledne ven, aby si zvykly na nové rozměry svého života.
- Rajčata vysazujte do kbelíků nebo si pro ně postavte vyvýšený záhon. My máme takové u roubené stodoly, kam se po většinu dne vzpírá slunce. Rajčata jsou v závětří a neprší na ně, což snižuje napadení plísní.
- Ke každé rostlince rajčat vysaďte jeden afrikán. Ten rajčata ochrání před plísněmi a chorobami. Afrikány můžete vysazovat i k ostatní zelenině.
- Rajčata potřebují dobře živenou humózní půdu. Nebojte se přihnojovat. Obohaťte zeminu kravským nebo koňským hnojem. Do jamky, do které budete rajčata vysazovat, vložte hrst kopřiv. Jak se budou rozkládat, budou uvolňovat živiny.
- Ke každému rajčátku zapíchněte tyč, aby se mělo o co opřít (opatrně, ať nepoškodíte kořeny).
- Rajčata pravidelně zalévejte – přímo ke kořenům. Připravit si můžete také přírodní hnojivo a přidat ho do zálivky.
- Přečtěte si také, jak o rajčata pečovat a jak v průběhu vegetace zaštipovat výhonky.
Dýně a cukety
V druhé polovině května patří na záhony také dýně a cukety. Tedy lépe řečeno na kompost, kde se jim báječně daří. Mají totiž rády teplo a dobře živenou půdu. Pravidelně rostlinky zalévejte vždy večer přímo ke kořenům. Rizikem pro dýně a cukety jsou pochopitelně slimáci. Přečtěte si proto, co platí na slimáky.
- Čtěte také, jak pěstovat dýně a jak se postarat o cukety, aby daly křehké a lahodné plody.
Okurky
Pokud máte sazenice okurek, mohou i ony už přijit na záhon. Ještě stále je také čas pro výsev okurek ze semen. Do každé jamky vysejte dvě nebo tři semínka, následně nechte jen jednu nejsilnější rostlinu. Nezapomínejte, že okurky potřebují vydatnou zálivku. Také okurky můžete pěstovat na vyvýšených záhonech. Vyrobili jsme pro ně podobné vyvýšené záhony jako pro rajčata.
Bylinky
Do květníků nebo přímo na záhon už mohou přijít i citlivějších bylinky, jako je třeba rozmarýn, bazalka nebo typicky česká majoránka. Rozmarýn pěstuju celoročně ve velkém květináči a i letos mi dobře přezimoval. U něho opatrně se zálivkou. Zato bazalku zalévejte hojně a pravidelně. Těmto bylinkám vyberte slunné stanoviště.
Fazole a hrách
Jestli jste ještě nevyseli hrách, směle do toho. Druhá polovina května přeje také fazolím. Vysévat je můžete na okraj záhonu, nezapomeňte jim ale připravit podmínky pro šplhání k nebeským výšinám – stačí dva kolíky a provázek, který mezi ně namotáte.
Celer
Do záhonů už mohou přijít sazenice celeru. Při výsadbě sazeničkám částečně ukruťte kořínky, aby se celerová bulva dobře zakulatila. Vysazujte sazenice v rozponu 30 x 40 cm. Zpočátku můžete celery přikrýt bílou netkanou textilií (zejména na večer a na noc). Celer hodně zalévejte. Má rád vodu. Bude šťavnatý, velký a voňavý.
- Přečtete si také, jak se dobře postarat o celer.
Vysévejte
V květnu rozhodně vysévejte. Mrkev, červenou řepu nebo černou ředkev, z listové zeleniny například rukolu. Sklizené ředkvičky nebo první saláty vám určitě uvolnily místo na záhonech, tak budete mít kam.
Související články
- Rajčata výsev a pěstování - návod, rady, zkušenosti
- Jak na hnojení rajčat a paprik?
- Pěstování rajčat na balkoně
- Jaký substrát pro rajčata
- Rajčata pěstovaná v nádobách
- Jak oloupat rajčata?
- Jak sušit rajčata v sušičce?
- Jak zavařit loupaná rajčata?
- Jak správně sušit rajčata?
- Jak pěstovat keříčková rajčata?
- Jak vyštipovat keříčková rajčata?
- Jak sušit rajčata na Slunci?
- Kdy nejlépe zalévat rajčata?
- Je po zmrzlících! Vysazujte ven rajčata i dýně, vysévejte hrášek
- Rajčata rostou. Stačí málo a úrody bude hodně
- Pěstování rajčat: Ať žijou jablka z ráje!
- Rajčata kvetou: Jak se o ně správně starat?
- Co se zelenými rajčaty?
- Jak zavařit rajčata, abyste je měli v zimě po ruce?
- Jak předpěstovat rajčata? Tady je návod krok za krokem