Jitrocelový sirup s medem
Jitrocel si pěstuju na bylinkové zahrádce. Vyrostl tam sám a já jsem ho nevytrhla. Je přece taky bylina! Jeho dlouhé úzké listy se v květnu ještě víc protáhly a zazelenaly se sytou zdravou barvou. Je čas připravit si jitrocelový sirup.
Když jsem byla malá, trápily mě často průdušky a kašel. Jitrocelový sirup mi (na rozdíl) od jiných léků chutnal. Teď už (pánbů a bylinky zaplať) nestonám. Sirup z jitrocele ale v lékárničce mívám. V zimě se hodí. Třeba jako prevence – ráda si ho přidávám lžičku do bylinkového čaje, když cítím, že by mě chtělo přemoct nachlazení.
Jitrocel kopinatý – lék z českých luk
Jitrocel mám spojený s dětstvím ještě jinak. Když jsme se při hrách venku odřeli, přesně jsme věděli, co dělat. Sedli jsme si na bobek, našli v trávě jitrocel, rozedřeli ho v dlaních a šťávu si přiložili na poraněné místo. Bavilo nás sledovat, jak rychle se rána zatáhne. Takový malý zázrak. Jitrocel kopinatý, kterému se v lidovém léčitelství říká také psí jazyk nebo beraní jazýček, je typický svými dlouhými špičatými listy, které opravdu trochu připomínají jazyk. Ideální doba na sběr jitrocele je v květnu. Sbírat ho můžete i během celého léta. Najdete ho na loukách nebo na zahradách. Jitrocel proslul svými skvělými účinky při nachlazení – uvolňuje totiž hleny. A proto je víc než záhodno si vyrobit jitrocelový sirup.
Recept na jitrocelový sirup
Na výrobu jitrocelového sirupu toho opravdu moc nepotřebujete. Stačí uzavíratelná sklenice (třeba zavařovačka), jitrocel (asi čtyři velké hrsti) a med. V některých receptech najdete cukr, nicméně to se mi příčí – chceme si přece vyrobit lék. Jinde doporučují alespoň hnědý třtinový cukr. Med je ale med. Už sám o sobě je lékem. Proto pokud ho máte po ruce, použijte ho. Některé postupy také urychlují práci tím, že se jitrocelové listy povaří. Ale není třeba být odborník, aby člověk věděl, že se tím poničí léčivé látky. Tak radši pěkně postaru.
- Čtyři hrsti jitrocele (vybírejte zdravé tmavě zelené listy).
- Med.
- Uzavíratelná sklenice
Listy jitrocele natrhejte na menší kousky. Vložte na dno sklenice asi do výše jednoho centimetru. Přidejte vrstvu medu. A takto pokračujte. Při práci čas od času přimáčkněte jitrocelovou vrstvu. Zakončete pořádnou vrstvou medu. Sklenici zavřete a postavte na teplé místo. Asi po deseti dnech se na dně usadí zlatavá tekutina. Přeceďte ji, listy dobře vymačkejte. Nalijte do menších skleniček a dobře uložte na chladném místě (lednice, sklep). Takto uchovaný jitrocelový sirup vydrží celou zimu. Konzervantem je samozřejmě cukr, resp. med. Pokud sirup zcukernatí, stačí ho rozehřát podobně jako med (ve vodní lázni do 40°C). Jitrocelový sirup je především lék. Užívá se při kašli lžička denně.