Pěstování kadeřávku
Tuto chutnou listovou zeleninu plnou vitamínu C můžete mít i u vás doma. Nepotřebujete ani velkou zahradu, stačí květináč na balkoně. Kapusta kadeřavá je totiž odolnou rostlinou, která vydrží i velké mrazy. Pokud si chcete užít šťavnaté saláty, výborné vývary nebo zeleninové nápoje proti únavě během celé zimy, vsaďte na kadeřávek.
Sklízí se od zimy do jara a dorůstá v průměru 60-70 cm. Rostlina je charakteristická svou kyselkavou chutí a sladkým tónem – v čím chladnějších podmínkách roste, tím sladší její chuť bude. Vydrží teploty až do -18 °C. Pokud ji dobře zazimujete, můžete sklízet až do března.
Pamatujte na dobře hnojenou, propustnou a zásaditou půdu
Kadeřávek není náročný po žádné stránce. Semínka seženete v obchodech za pár korun a vybírat můžete hned z několika druhů. Rozlišujeme kadeřávek pravý a kadeřávek sibiřský. Dále můžete vybírat podle košatosti, vzrůstu i barvy listů. Pokud budete chtít vypěstovat brukev větší než metr, volte Jersey Kale. Pokud naopak požadujete menší vzrůst a tmavší listy, vyberte Snowbor. Italské odrůdy se zase zbarvují až do červených odstínů.
Vysévat můžete do květináče i do záhonu. Kadeřávek není náročná rostlina, použijte proto klidně záhonek po předchozí rostlince. Pamatujte ale na dobře hnojenou, propustnou, a především zásaditou půdu. Vápenec je proto ideální složkou.
Zelený kadeřávek Autor: MaticL
Kadeřávek jako salát Autor: Mannasource
Kadeřávek kadeřavý Autor: manseok_Kim
Kdy je čas semínka zasadit? Záleží na druhu
- Kadeřávek pravý zasejte do rýhy už v polovině jara. V létě pak přesaďte, kvůli jejich rozpínavosti však nezapomínejte nechávat rozestup půl metru. Sklízet můžete už v půlce zimy.
- Pokud zvolíte kadeřávek sibiřský, zasaďte ho až v druhé polovině léta, a to kvůli jeho rychlému růstu. Nezapomeňte nechávat mezi řádky rozestup aspoň 40 cm. Sibiřskou kapustu nepřesazujte a sklízejte na konci zimy.
Kadeřávek by měl vzejít po zhruba 5-7 dnech. Nezapomeňte jej štědře zalévat, v opačném případě začnou jeho listy žloutnout a opadávat. Kapusta kadeřavá má ráda slunné až polostinné prostředí, dopřejte jí proto alespoň odpolední sluneční paprsky. Pokud pěstujete v květináči, nezapomeňte rostlinu na podzim přemístit do nevytápěné místnosti nebo na balkon.
Listy otrhávejte postupně podle potřeby
Kadeřávek se sklízí po 3-4 měsících od zasetí. Vyšší stonky lze postupně otrhávat podle libosti. Odřezávejte od prostředku, aby mohla kapusta dorůst. Pokud bude dobře zazimovaná, vydrží až do jara. Kadeřávek lze sklízet ve zcela zmrzlém stavu, bude pak sladší a šťavňatější.
Poté, co začnou kvést žluté květy, rostlinku vyhrabejte a použijte třeba na kompost.
Do polévek i do salátů
Pro přípravu stačí kadeřávek krátce spařit vodou. Je výborný do salátů, polévek na zahřátí nebo z něj udělat nápoj na imunitu.
Jde navíc o celosezónní přísun šťavnaté stravy pro vaše domácí zvířátka. A pokud jej nevyužijete hned, můžete kadeřávek i zamrazit pro další použití.
V neposlední řadě ale můžete kadeřavou kapustu vypěstovat jako okrasnou rostlinu, která vyšperkuje nejeden parapet nebo záhonek.
Související články
- Pěstování brokolice
- Pěstování růžičkové kapusty
- Pěstování hlávkové kapusty
- Pěstování květáku
- Pěstování kadeřávku