Úvod  ›   › 

Kdy a jak sázet česnek?

Pravý český česnek dokáže divy nejen v kuchyni, ale pomáhá také při nachlazení. Abychom sklidili opravdu kvalitní paličky, je potřeba vědět, jaké podmínky jsou k jeho pěstování ideální.

Jak na kvalitní úrodu

Česnek je rostlina, která se poměrně hůře přizpůsobuje podmínkám. Zde je proto uvedeno několik základních kroků, které bychom měli při jeho pěstování dodržet.

  • Moření
  • Správná sadba
  • Teplé, suché místo
  • Hnojení
  • Střídání ploch pro pěstování

Moření

Před výsadbou je stroužky dobré ponořit do mořící lázně. Jako mořidlo používáme přípravek SULKO, který je účinný v boji proti plísni a napadání houbami.  Česnek je vhodné mořit 2 až 3 hodiny. Při delší lázni bychom mohli česnek popálit.

Výsadba česneku

Česnek je možné sázet dvěma základními způsoby:

  • Výsadba z pacibulek
  • Výsadba ze stroužků

Kdy vlastně česnek zasadit? To je otázka, která vás jistě napadne hned na začátku. Termín se však řídí teplotou půdy. Teplota by měla trvale klesnout pod 9 °C, aby nedošlo k poškození mladých rostlinek plísněmi. Česnek, který sázíme pomocí stroužků, sázíme asi do hloubky 6 centimetrů ve sponu 5 – 12 x 20 – 40 centimetrů, to však záleží na použité odrůdě. Lepší je podzimní výsadba, během které česnek zakoření již na podzim a na jaře využívá půdní vláhu.

Pacibulky jsou vegetativní rozmnožovací orgány, které se tvoří uprostřed květenství. Jedná se tedy o nadzemní orgán. Palička česneku vypěstovaného z pacibulek je jen ve výjimečných případech rozdělen na stroužky. Pacibulky sázíme do řádku a do hloubky přibližně 3 centimetry a sklízí se v okamžiku, kdy nať začíná žloutnout.

Hnojení

Před výsadbou je vhodné místo dostatečně prohnojit. Na jaře česnek pouze přihnojujeme dusíkem nebo ledkem vápenatým. I hnojení se však musí dávkovat v doporučeném množství. Před výsadbou zvolíme jako hnojivo Cererit, a to v dávce 8 q na 1 ha půdy. Jarní hnojení dávkujeme ve čtyřech navzájem oddělených dávkách, vždy asi 1 q na 1 ha půdy.

Sklizeň

Paličáky se sklízí v době, kdy rostlinám zbývá pět dužnatých listů. Nepaličáky v době, kdy má rostlina nať položenou na zemi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články