Úvod  › 

Kdy a jak stříhat levanduli?

Stříhání levandulí je velmi důležité při péči o tyto rostliny. Ovlivňuje tvar rostliny, kvalitu kvetení a celkový dojem rostliny. Díky správné péči a správnému stříhání mohou být levandule dlouhověké a krásné i v pokročilém věku. V zásadě je levandule velmi nenáročná bylinka, stačí pouze trochu péče a bude vám dělat velkou radost. Projděme si společně pár tipů o tom, jak a kdy stříhat levanduli.

Důležité je načasování

Asi nejčastější chybou při stříhání levandulí bývá její hlubší sestříhání na podzim. Rostliny při takto radikálním zásahu nejsou schopny regenerace a ranami se do rostliny dostává voda a infekce. Těmto infekcím pak mohou rostliny přes zimu podlehnout. Navíc při podzimním stříhání zůstane rostlině méně částí k přezimování a když zbylé části přemrznou, nemá se pak z čeho rostlinka zregenerovat. Proto se doporučuje tyto byliny sestříhat na jaro, v tomto období se totiž rány hojí mnohem lépe a rostlina rychleji regeneruje. 

Jarní období je pro řez nejvhodnější!

Při silnějších mrazech v zimě stálezelené trvalky často omrznou. Tyto omrzlé části pak můžeme na jaře hravě zastřihnout. Ideálním obdobím pro střih levandulí je jarní období na začátku rašení v době, kdy jsou již pupeny jasně viditelné a otevřené. Nejvhodnější dobou je přelom března a dubna. 

Druhým vhodným obdobím je konec léta

Druhým vhodným obdobím pro střih levandulí je přibližně na začátku srpna, kdy levandule odkvétá. Právě v tuto dobu vezměte nůžky a odstříhejte všechny květy na začátcích stonků. Po odstříhání květů provědtě ještě jeden střih, kdy sestříháte samotnou rostlinku. Tu stříhejte nad úrovní nových lístečků, které vyrašily na jaře. Nikdy však rostlinku neostříhejte až do jejího dřeva, nebo vám už znovu neobrazí.

Vyvarujte se nejčastějších chyb

Mezi nejčastější chyby patří již zmíněné podzimní stříhání. Další chybou bývá nedostatečnost řezu, kdy je řez veden nedostatečně. Chybou je ale také přesný opak nedostatečného řezu - a to je příliš hluboký řez. Po příliš hlubokém řezu už levandule nemusí obrazit, nebo obrazí novými výhony pouze částečně. 

Jak na samotné stříhání?

Levandule je vhodné pravidelně zmlazovat, jelikož často stříhané rostliny si ve svých spodních částech udržují velké množství záložních pupenů, díky kterým mají možnost regenerovat, dojde-li k omrznutí horních částí levandule.

  • rostlinu celkově prohlédněte, zkontrolujte její stav a vystříhejte případné odumřelé výhony (přitom se snažte zachovat kulatý tvar rostliny)
  • rostlinu stříháme tak, že ji snižujeme (musíme vidět zelené výhony na větvičkách)
  • nikdy nesmíme rostlinu sestřihnout tak, že zůstane jen zdřevnatělá část bez pupenů
  • mladé rozvětvené keříky je možno zastřihnout na výšku 5-8 cm, vždy však musí na zbylé části zůstat dostatek aktivních pupenů

!Tip! Levandule stříhejte pravidelně již od jejich výsadby.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (6 hlasů)


Související články