Koriandr: Orientální král bylinkové zahrádky
Když jsem poprvé přivoněla ke koriandru, zamilovala jsem se. Myslím, že tuhle aromatickou bylinku buď budete mít rádi, nebo ne. Pěstuju ji už třetím rokem. V truhlíkách i na záhoně. Dnes jsem zasela přímo do země a už se těším, až poroste.
Den se povedl. Slunce prohřálo půdu. Kolem lítali žluťásci a kosi poskakovali vesele po trávě. I teď, večer, je báječně. Od sousedů voní ohníček. Sedím před chalupou a letos poprvé píšu venku. Jsem plná myšlenek na milovaný koriandr.
Čím nás živí koriandr?
Aromatický koriandr je plný vitamínů – céčka, áčka, béčka. Obsahuje antioxidanty i minerály – třeba vápník, draslík nebo sodík. Listy koriandru působí protizánětlivě. Jako koření povzbuzuje koriandr žaludeční činnost a podporuje chuť k jídlu. Proto je doporučován při nechutenství. V lidovém léčitelství se koriandr používá při snižování horečky, pomáhá léčit ekzémy nebo alergie. Protože výtažky z této byliny mají blahodárné účinky na pokožku, používá se i v kosmetice.
Původ koriandru
Koriandr je orientální bylinka, hojně se používá třeba v indické kuchyni. Původem je z Blízkého východu. Dnes se pěstuje snad na všech kontinentech. Sklízí se a zužitkovávají jak listy koriandru, tak i semena. Vůně a chuť koriandru záleží také na tom, v jaké oblasti se pěstuje.
Pěstování koriandru ze semínek
Koriandr je snadné si vypěstovat doma, ať už přímo na bylinkové zahrádce nebo v květníku na balkoně. Semínka koriandru běžně seženete v zahradnictví mezi semeny bylinek.
- Koriandr má rád slunce, vyberte mu proto světlé a teplé stanoviště – buď slunný a teplý záhon, nebo okno či balkon orientovaný na jih.
- Rostlinka potřebuje výživnou a propustnou půdu.
- Nezapomínejte na dostatek závlahy.
Jak koriandr vysít
- Klíčení semen můžete urychlit, pokud je budete dva až tři dny namáčet ve vlažné vodě.
- Není to ale nutné. Semínka vysejte do květníku nebo přímo do připraveného záhonu.
- Koriandr lze vysévat během dubna i celého jara.
- Bylinka potřebuje dostatek závlahy.
Sklizeň koriandru
S ohledem na podmínky (slunce, teplo, závlaha, živiny) můžete koriandr sklízet už za pár týdnů. Co vás určitě kromě aromatické vůně upoutá, jsou listy. Koriandr byl totiž obdařen hned dvěma druhy listů.
- Okrouhlé listy se podobají listům petržele a mají i podobnou příchuť.
- Pro druhý typ listů je typická výrazná aromatická vůně a pikantní chuť.
Čerstvé listy koriandru stříhejte nebo uštipujte. Některé rostliny nechte dozrát až do semínek. Můžete si je schovat pro další výsev nebo použít v kuchyni.
Jak využít koriandr v kuchyni
Koriandr je oblíbenou bylinkou v indické a asijské kuchyni. Je třeba součástí koření garam masala. Semínka koriandru se používají drcená i celá při vaření omáček, do chleba nebo jiného pečiva. Čerstvé listy koriandru lze použít také při vaření omáček na těstoviny, zeleninových směsí, při přípravě salátů apod. Inspirujte se – recepty s koriandrem.