Jak přilákat ptáky do své zahrady?
Pokud chcete mít na zahradě živo, není nic lepšího než na ni přilákat ptáky. V zimě je můžete z tepla domova pozorovat v krmítkách a v létě se těšit z jejich zpěvu.Pokud ptákům vytvoříte vhodné podmínky, brzy vaši zahradu objeví a oblíbí si ji. Důležité je jim zajistit bezpečí, potravu a vodu.Jaké konkrétní kroky podniknout, abyste k vám na zahradu přilákali ptáky?
Poskytněte jim bezpečné útočiště
V první řadě ptáci potřebují bezpečné místo k hnízdění a k úkrytu. Vhodné jsou pro ně husté stromy a keře, kde se mohou ukrýt před predátory a nepříznivým počasím.
Další možností pro bezpečné útočiště jsou ptačí budky, dobré je pořídit nebo vyrobit různé druhy domovů pro ptactvo. Každý druh má totiž jiné nároky – sýkorky potřebují otvory o průměru 3 cm, brhlíci či rehci vyžadují větší. Budky zavěste na klidné místo, ideálně alespoň 2 metry nad zemí, aby byly mimo dosah predátorů.Zajistěte pro ně dostatek potravy
Jedním z nejlepších způsobů, jak přilákat ptáky, je zajistit jim pravidelný přísun potravy. Kromě přirozených zdrojů, jako jsou bobule nebo semena rostlin, můžete na zahradu umístit i krmítka. Nejvhodnější jsou ta se stříškou, která chrání potravu před deštěm a sněhem.
V zimě ptáci ocení slunečnicová semínka, ořechy nebo loje, protože si potřebují zajistit dostatek tuku. V létě si zase pochutnají na ovoci, hmyzu a nektaru. Stejně jako ptačí budky je důležité umístit krmítko na bezpečném místě, kam se nedostanou kočky a jiní predátoři.
Nezapomínejte na vodu
Ptáci potřebují vodu nejen k pití, ale i ke koupání a očistě peří. Postačí miska s vodou nebo jiné pítko umístěné na klidném místě, které bude brzy mít pravidelné návštěvníky. Důležité je pravidelné doplňování vody, zejména v létě, kdy potřebují ptáci více pít, a také v zimě, kdy může voda zamrzat. Pokud máte větší prostor, můžete vymyslet i malé jezírko, které bude opravdovým rájem pro ptáky. Přidejte do jezírka ploché kameny, aby na nich mohli ptáci bezpečně přistát a pohodlně pít.Podpořte výskyt hmyzu
Hmyzožraví ptáci, jako jsou sýkory, špačci, brhlíci nebo lejsci, ocení zahradu plnou drobného hmyzu. Pro přilákání hmyzu vám pomohou rostliny bohaté na nektar, jako je dobromysl, tymián, yzop, levandule nebo mateřídouška. Nechte v zahradě i pár divokých míst, abyste vytvořili přirozené prostředí pro drobné živočichy i ptáky. Například hromádky větví, staré pařezy nebo květinové louky poskytnou úkryt larvám a drobnému hmyzu.Vysazuje vhodné stromy a rostliny
Stromy a keře poskytují nejen úkryt, ale i potravu. Abyste podpořili vhodné prostředí pro ptáky, vysazujte stromy a rostliny, které rádi využívají. Mezi nejlepší listnaté stromy, které jsou u ptactva oblíbené, patří dub, buk, habr, lípa či vrba. Důležité jsou také jehličnany, které v zimě neopadají a chrání tak ptáky před větrem, například borovice nebo smrk. Potravu po celý rok zajistí ptákům keře sbobulemi, jako jsou hloh, kalina, dřín nebo muchovník. Kvetoucí rostliny zase přilákají hmyz, který je důležitou součástí ptačí potravy, vysadit můžete například levandule, šalvěj, echinaceu či třapatku.