Úvod  › 

Levandule jak pěstovat?

Levandule je nádherná a nenáročná rostlinka, která vám svou nádhernou vůní a příjemně fialovými květy navodí poklidnou atmosféru prosluněné francouzské Provence. Stačí se jen zasnít a relaxovat. Levanduli si můžete s úspěchem pěstovat i v našich končinách, na zahradě, balkóně i za oknem a na zimu si její jemné kvítky usušit a vyrobit vonné sáčky, které kouzelně provoní vaši domácnost a připomenou slunné dny.

Není levandule jako levandule

Druhů levandule je téměř čtyřicítka – odlišují se výškou, hustotou, velikostí květů i jejich zabarvením. Každá odrůda má svá specifika, pro první pěstování je tedy dobré vybírat takovou, která bude vhodná na určené stanoviště – ať už svými nároky na půdu či sluneční svit. Výhodou levandule je, že si ji můžete vypěstovat i ze semínka a radovat se tak dvojnásob z její vůně, ale především je trvalkou, vydrží vám zdobit zahradu několik let. Pokud si zakoupíte levanduli jako rostlinku, nikdy ji nevysazujte ihned do záhonu. V obchodě a na cestách strávila řadu dní a odvykla si přímému slunci, zvykejte ji na něj tedy pomalu a postupně.

Pěstování v záhonu

Vzrostlou levanduli určenou pro okrasu vaší zahrady vysazujte nejpozději v září, potřebuje totiž do zimy -a především prvních mrazů - důkladně zakořenit, pozdější výsadba by tak vaši levanduli mohla stát život. Levandule je nenáročná, nepotřebuje žádnou zvláštní péči a i na zálivku není vůbec náročná. Má ráda půdu sušší, ani v horkých letních dnech tedy nevyžaduje pravidelnou zálivku. Volně vysázená v záhonu se dobře a bohatě rozrůstá, pokud tedy nechcete mít přímo levandulový koberec (který má také své romantické a relaxační kouzlo), rostlinky sázejte v dostatečném rozestupu alespoň 60cm. Dobrou zprávou je také fakt, že je levandule rostlinka mrazuvzdorná, pozor však na to, kterou odrůdu si vyberete. Pokud ji vysadíte na záhon, a ne do květináčů, které před zimou přestěhujete do sklepa, rozhodně musíte zvolit mrazu odolný druh, jakým je například klasická levandule lékařská.

Pěstování v květináči

Možná nemáte zahradu, možná toužíte každé ráno vstát, vyjít na balkón či jen otevřít okno a přivonět si k nádherné vůni, která vás naladí na celý den. Rozhodně tak svou levanduli můžete snadno pěstovat i v květináči. Vyberte ji vždy dostatečně větší, a klidně stylový v provensálském stylu. Se zálivkou opět raději šetřete, sluníčka jí můžete nabídnout dostatek a zeminu můžete smíchat s pískem – ten levanduli potěší. Většina levandulí v květináči nepřezimuje pro své krátké a tenčí kořínky než by měla v záhonu, je tedy nutné přestěhovat ji na zimu do chladnějších pokoje, na chodbu či do sklepa. Levanduli motýlí však můžete v dostatečně prostorném květináči nechat přezimovat i za oknem.

Stříhání

Ať už pro pěkné květenství či dobré zazimování – stříhání každé levanduli sluší a svědčí. Pravidelné stříhání na jaře povzbudí produkci květů a zkrácení či prostříhání stonků podpoří hustotu levandule. Na podzim pak zastřihneme levanduli do malého kopečku, lépe se jí přečká zima. Výšku sestřihu vedeme pod posledním lístečkem na stonku. Pokud toužíte po stále kvetoucí rostlince po celou sezónu, po odkvětu vždy stonek odstraňte, levandule se vám často odvděčí dalším květem v jedné sezóně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články