Jaké místo pro kompostiště?
Na zahradě vzniká velké množství přírodního materiálu, který není vhodné vyhazovat do popelnic. Jde především o materiál organický, který se při zajištění správných podmínek rozloží a může sloužit mj. jako vynikající dodavatel živin pěstovaným plodinám. Ano, založení kompostu je tou správnou volbou a hned v úvodu bychom se měli zabývat výběrem správného místa.
Ideální podmínky pro náš kompost
Než začneme zakládat kompost, tak bychom měli promyslet jeho umístění. K tomu je třeba brát v potaz hned několik podmínek, které nelze opomenout:
- Stín - ideální je místo zastíněné, na které po celý den nebude "pražit" slunce
- Ochrana před větrem - není vhodné, aby kompostiště bylo vystaveno velkým povětrnostním vlivům
- Snadná přístupnost - vznikající kompost by měl být snadno dostupný a přístupný pro případný rozvoz zeminy na záhonky nebo do skleníku
Výběr místa
Vybrat místo pro naše kompostiště není složité. Jak jsme popsali výše, tak je třeba brát v potaz sluneční záření, vítr a dostupnost. Mimo to při výběru řešíme i přístup vzduchu, který by měl do kompostu vstupovat ze všech stran a případně i otázku drobného zápachu, který by mohl vznikat ze tlejících zbytků trávy a jiných organických zbytků. Z tohoto důvodu se optimálně jeví místa:
- na okrajích zahrad, která nesousedí s okny domu
- v místech dobře dostupných kolečkem + v blízkosti záhonů tak, abychom nemuseli jezdit příliš daleko
Co ještě si uvědomit při kompostování?
Při zakládání kompostu bychom si měli být vědomi i toho, že do něj nepatří jen posekaná tráva, ale i další organický materiál, který napomáhá přístupu vzduchu a urychluje tlení. I proto do kompostu dáváme mj. listí, zbytky z kuchyně nebo štěpku, které spolu s trávou vytvoří ideální prostředí pro procesy, díky nimž vzniká kvalitní zemina. I toto může rozhodnout o výběru místa, protože není vhodné zbytky z kuchyně každý den nosit přes celou zahradu.
- Zajímavostí je, že do kompostu může přijít i plevel. Ten však ukládáme až po zaschnutí kořínků a prokládáme jej i dvěma vrstvami trávy. Jen tak zajistíme, že nežádoucí rostliny opět nevyklíčí.
Vybrali jste místo a co kompostér samotný?
Kompostéry na většině zahrádek mohou být kupované a nebo vlastnoručně vyrobené. My preferujeme ty vyrobené, protože jsou ze dřeva, které je trvanlivé, ale zároveň ekologicky rozložitelné. Navíc zahrádka jimi může být celkem pěkně doplněna. Těmi druhými jsou plastové, které lze zakoupit v zahradnických obchodech a mají výhodu v tom, že jsou uzavíratelné a dávají tak možnost je přistavit blíže k oknům domu. Jejich nevýhodou může být určitá neekologičnost a také nerozložitelnost plastů v přírodě.
Poslední rada na závěr
Kompostiště je živým organismem, ve kterém probíhá mnoho procesů, které jsou podmíněny i pohybem žížal a mnoha dalších živočichů. I proto je třeba, aby do kompostu byl zajištěn přístup vzduchu ze všech stran. V tomto se osvědčilo zakrytí kompostu netkanou textilií, která je prodyšná, tedy propouští vzduch, ale brání růstu nechtěných plevelů.
- Spodní část kompostu nijak nezakrýváme, protože bychom zamezili přístupu žížal a dalších živočichů k rozkládajícímu materiálu.
- Efektivitu procesů zajistíme i tím, že udržujeme kompost vlhký. Znamená to jej mj. v sušších obdobích zalévat.
Související články
- Co máme vědět o půdě, výživě rostlin a hnojení
- Zahradní kompostéry a jak kompostovat?
- Jak správně kompostovat?
- Jak založit kompost?
- Použití vápna na zahrádce
- Pečování o půdu, jak na to?
- Půdo pokryvné trvalky se schopností zpevnit půdu
- Jak zjistit kyselost půdy?
- Půda pro ovocné stromy
- Jaké místo pro kompostiště?
- Co snižuje hodnotu kompostu?
- Jak na drenážování půdy
- Správná péče o půdu: Proč je testování půdy klíčové pro zdravé rostliny