Úvod  ›   › 

Pěstování mizuna

Mizuna je u nás méně známá zelenina. Ačkoli pochází z Asie, vypěstovat si ji můžete i na české zahrádce. Jak na to?

Co je mizuna

Latinský název této rostliny zní Brassica rapa ssp. Japonica. Jedná se o listovou zeleninu, která má svůj domov v Japonsku. Pochází z čeledi brukvovitých a její blízkou příbuznou je hořčice. Ostatně semena obou rostlin vypadají podobně a někdy se můžete setkat i s tím, že se mizuna označuje jako japonská hořčice.

Typická je pro ni růžice o výšce asi 30 až 45 cm. Tmavě zelené listy jsou štíhlého tvaru a připomínají rukolu. Právě ty jsou určeny ke konzumaci. Mají charakteristicky jemnou chuť. Mizuna se může používat například do salátů, hodí se ale i do omáček. Dusit ji můžeme obdobně jako v tuzemsku známý špenát.

Mizuno

Asijský salát Mizuna Autor: ivabalk

Jak se mizuna pěstuje

Ačkoli se jedná o rostlinu málo známou a do jisté míry exotickou, semínka lze běžně zakoupit i v tuzemských zahradnictvích. Pokud neuspějete v kamenné provozovně, spolehlivě si je můžete objednat na internetu.

Vhodným obdobím pro výsev je od jara do léta, rostlina nepřezimuje, je proto nutné ji každý rok vysít znovu. Vyséváme rostlinu přímo na záhon, a to do mělkých řádků.

Jiné zdroje nicméně doporučují si rostlinky předpěstovat v sadbovačích již v předjarním období (únor až březen) a teprve v dubnu (podle některých dokonce až v létě) je dát na záhon. Vysazujeme do spony 30×30 cm. Každá rostlina by měla mít dost prostoru.

Jde o rostlinu, která je nenáročná a i v našich podmínkách se jí vede velmi dobře. Roste rychle, už za 40 dnů můžete zeleninu začít sklízet. Vůči vlivům počasí je odolná, ochranu před chladem i škůdci však zahrádkáři vřele doporučují a radí na záhony položit netkanou textilii.

Musíme jí však dopřávat častou zálivku. Pokud to podceníme, listy budou nejen velmi drobné, ale i příliš hořké.

Typickou vlastností je dobrá schopnost regenerace rostliny. Pro nás jako pro pěstitele to znamená, že listy můžeme odebírat poměrně hojně, záhy dorostou. Celou růžici není vhodné odřezávat, vezměte si jen tolik, kolik zkonzumujete. Hodí se rostlinu však zbavit květů, které naopak přispívají ke snížení jakosti zeleniny.

Mizuna v truhlíku

Kdo nemá k dispozici záhon, může si vyzkoušet pěstování mizuny v truhlíku, které umístí třeba na balkon. Mělo by se jí dařit stejně dobře. Jen je nutné si uvědomit, že rostlina potřebuje dost prostoru, vhodný je proto dostatečně rozměrný truhlík.

Semínka vysévejte do lehkého substrátu zhruba ve dvoucetimetrových mezerách. Budou klíčit poměrně ochotně, ale pomalu zakořeňují, proto je na místě použít v prvotní fázi zavlažování spíše rozprašovač, abychom je prudkým proudem vody nevyplavili.

Jak skladovat sklizené listy

Otrhané listy se hodí neponechávat příliš dlouho a včas zkonzumovat. Podobně jako jinou zeleninu uchováváme v chladničce. Mizuna vyžaduje teplotu do 5 °C, zelenina má trvanlivost několik dnů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články