Mrkev, celer, petržel: Jak se starat o kořenovou zeleninu?
Svatá trojice. Aspoň pro mě. Mrkev, celer, petržel v kuchyni potřebuju skoro pořád. Mrkev dostala celý záhon pro sebe. O druhý se dělí celer a petržel. Jak se o kořenovou zeleninu starat během vegetace? + Recept na výborné petrželové máslo
Natě už pořádně vytáhly do výšky. A pod dráždivými slunečními paprsky voní. Mrkev, celer i petržel jsou v zákrytu a nepustí mezi sebe žádný plevel. Jen občas se sem tam vypíná kopřiva, kterou vytrhávám, když jdu okolo. Většinou mě žahne. Jednou za dva dny rostliny zalévám. Letošní léto není tolik žhavé jako loňské, kdy jsem nosila konve s vodou každý den. Kořenová zelenina není náročná na péči, přesto pro ni můžeme udělat pár maličkostí, aby nám dala ještě lepší úrodu. Protože zima bude dlouhá.
Jak se postarat o celer
Celer hodně zalévejte. Má rád vodu. Bude šťavnatý, velký a voňavý. Čas od času ho zbavte přebytečný listů – těch, které se opírají o zem. Stačí je jen ukroutit. Můžete je použít do polévky, zamrazit nebo si je usušit na zimu. Občas načechrejte zeminu. Kolem celeru můžete odhrabat trochu země a vytvořit jakési „misky“ kolem bulev, tak dostanou při zalévání více vody.
Jak se postarat o petržel
Petržel je zelenina, která potřebuje pravidelně zalévat, a to nejlépe odstátou vodou ze sudu. Pokud nejsou vyloženě vedra, stačí zalévat vydatně jednou za dva dny. Když bude mít petržel příliš vody, můžou začít kořeny uhnívat. Nezapomeňte hustě vysetou petržel protrhávat, aby kořeny mohly do sklizně pořádně zesílit. Nať si můžete usušit, zamrazit, nebo hne zužitkovat. Výborné je třeba petrželové máslo nebo petrželové pesto.
Petrželové máslo
Půl kostky másla nechte změknout. V misce ho utřete s hrstí nasekané petržele a se lžičkou soli. Zakápněte citronem a nechte odležet v ledničce.
Jak se postarat o mrkev
Mrkev je z trojice kořenové zeleniny nejméně náročná. Zalévejte ji jednou za dva dny a nezapomeňte ji protrhávat. Pokud pěstujete karotku a některý z pozdních druhů mrkve, spotřebovávejte napřed karotku, pozdní mrkev si nechte na uskladnění. Příště, až o kořenové zelenině zase budu psát, už bude čas sklizně. A to si řekneme, jak ji správně vydobýt a hlavně uskladnit, aby vydržela celou zimu.