Rajčata, papriky, okurky – nejlepší odrůdy a jejich pěstování v květináči
Pěstovat zeleninu dnes můžete úspěšně i na balkoně nebo na terase. Díky moderním odrůdám není potřeba mít záhony – bohatou úrodu rajčat, paprik nebo okurek si můžete dopřát i z větších květináčů. Důležité je především vybrat správné rostliny, které dobře prospívají v omezeném prostoru, a poté jim dopřát vhodnou péči.
Jaké jsou nejlepší odrůdy zeleniny do květináčů?
V nádobách se daří především kompaktním a nižším odrůdám, které nevyžadují rozsáhlý kořenový prostor ani příliš silné vyvazování. Kromě toho je vhodné vybírat takové kultivary, které plodí spolehlivě i v méně stabilních podmínkách – typicky třeba na jižně orientovaném balkoně nebo v plastovém květináči, který se rychleji prohřívá.
U rajčat se do květináčů nejlépe hodí tyto odrůdy:
- Vilma – je velmi raná a nízká odrůda se sladkými plody, vhodná i do menších nádob.
- Balkonstar – roste kompaktně a má dobrou chuť, je ideální pro pěstování na okenním parapetu.
- Tiny Tim – jedná se o trpasličí rajče s drobnými kulatými plody, které nepotřebuje oporu.
- Tom Red – je výnosná odrůda typu cherry s dekorativním vzhledem.
Mezi vhodné odrůdy paprik pro pěstování v květináčích patří především:
- Hamík – což je maloplodá, sladká paprika, ideální pro děti, dobře roste v truhlíku.
- Balkonovka – je odrůda vyšlechtěná přímo pro nádoby, bohatě plodí i v menším květináči.
- Baby Bell – jsou drobné barevné papriky s dekorativní i praktickou hodnotou.
Pro pěstování okurek v truhlících volte tyto odrůdy:
- Iznik F1 – je raná partenokarpická (samosprašná) okurka, určená pro pěstování v nádobách.
- Picolino F1 – jsou mini okurky vhodné do salátů, které plodí celé léto.
- Patio Snacker – je speciální balkonová odrůda s drobnějšími plody a krátkými šlahouny.
Jaké nádoby a zemina jsou nejlepší?
Zelenina pěstovaná v květináčích má specifické nároky na prostor. Pro rajčata a okurky volte nádoby s objemem alespoň 15–20 litrů, pro papriky postačí 10–15 litrů. Dno by mělo mít odtokové otvory a vrstvu drenáže, což může být například keramzit nebo štěrk, která zabrání přemokření. U nádob, ve kterých zeleninu pěstujete, je důležitá i barva – světlé květináče se v létě nepřehřívají tolik jako ty tmavé.
Substrát by měl být propustný, výživný a ideálně určený pro plodovou zeleninu. Před výsadbou můžete substrát obohatit kompostem nebo hnojivem s pozvolným uvolňováním živin.
Zálivka a hnojení
Pokud pěstujete zeleninu v nádobách, je ještě více důležitá pravidelná zálivka, protože v květináčích dochází k rychlému vysychání, které je nežádoucí. Ideální je zalévat brzy ráno nebo večer, a to ke kořenům rostliny a vyhýbat se kontaktu s listy. Rajčata i papriky ocení spíše vydatnější, ale méně časté zalévání než povrchové kropení.
Od druhé poloviny června je vhodné přidávat do vody hnojivo na podporu plodnosti plodů, dobré dávkování je jednou týdně. Použít můžete hnojivo na rajčata, případně kompostový výluh. Okurky navíc vyžadují vyšší vlhkost, takže během horkých dnů je dobré je mlžit nebo květináče částečně zastínit.
Opora a péče o rostliny
Rajčata a okurky potřebují oporu, do květináče můžete použít spirálovitou tyč, mříž nebo síť. Papriky obvykle oporu nevyžadují, ale pokud nesou větší množství plodů, může být opora vhodná kvůli přetěžování větví.
Nutné je také odstraňování bočních výhonůu tyčkových rajčat (tzv. zálistků), které pomáhá rostlině soustředit síly do hlavního výhonu. U okurek lze lehce zkracovat konce výhonů, aby byla rostlina vzdušnější.
Sklizeň zeleniny z květináčů
Vhodná je také pravidelná sklizeň, která podporuje další plodnost a zabraňuje zbytečnému vysilování rostlin.Domácí zelenina z květináče chutná lépe než kupovaná, a to nejen kvůli čerstvosti, ale i díky radosti z vlastního pěstování.
Pokud o rostliny pravidelně a správně pečujete, mohou plodit až do podzimu. Navíc díky květináčům můžete rostliny snadno přenášet podle počasí a prodloužit jim tak sezónu, když je přemístítepod střechu nebo do skleníku.