Úvod  › 

Jak zakrýt nevzhledná místa v zahradě?

Příkré svahy, kamenitý pozemek, zastíněná místa pod stromy, vyprahlé plochy na celodenním slunci – v každé zahradě se najdou místa, kde neroste téměř nic, ani trávník. Vysaďte na ně půdokryvné trvalky a zazelenají a rozkvetou.

Jak vybrat ty správné rostliny?

Jako půdokryvné se nejčastěji používají druhy bylin a keřů, který dorůstají výšky maximálně 30 centimetrů – vyšší rostliny už se hůře udržují a dělají pozemek, na kterém rostou, neprůchozím. Při výběru také dbejte na to, zda je zvolený druh pochozí (tedy snese občasné sešlapání) a zda jej zvládnete udržet na vymezené ploše, aniž by zaplevel části zahrady, které nechcete.

Výběr podle nároků na péči? Většina půdokryvných trvalek se obejde bez časté zálivky a přihnojování, nenáročné jsou i na použitý substrát. Co se sekání týče, většinu druhů je vhodné zkrátit přibližně 2× ročně o třetinu – vytvoří hustší koberec, který je odolnější sešlapání.

Mateřídouška úzkolistá

Náhradníci za trávník? Doporučujeme tyto druhy – dva na slunce, dva do stínu

  • Mateřídouškana suchá místa (Thymus) 

    Na dobře propustných místech orientovaných na jih vytvoří bohatý koberec, který vydrží velká horka a delší období sucha. A když se po ní projdete, krásně mateřídouškově voní. Na jedné ploše vyzkoušejte kombinaci více druhů mateřídoušky. Pro založení „mateřídouškového trávníku“ je třeba přibližně 9 – 15 sazenic (podle velikosti) na metr čtvereční.

  • Bedrničkana slunce (Acaena) 

    Nenáročná trvalka s poléhavými lodyhami nahradí trávník na suchých místech stejně spolehlivě a rychle jako mateřídouška, možná ještě rychleji. Prospívá i v polostínu. Rostlina známá také jako plazilka se polštářovitě rozrůstá, snadno ji ale udržíte v prostoru, který jí určíte.Od května do července kvete zajímavými květy. Na metr čtvereční budete potřebovat přibližně 12 sazenic.

  • Zběhovec do vlhka a (polo)stínu (Ajuga) 

    V našich zahradách jsou zběhovce doma, s oblibou je pěstovaly už naše babičky. Jako náhrada trávníku na vlhčích a stinnějších plochách se osvědčují v nížinách i vyšších polohách, nevadí jim sešlapávání ani častější sečení. Na výběr je několik kultivarů s přibližně stejnými (nízkými) nároky na pěstování.

  • Břečťan i do úplného stínu (Hedera) 

    Patří mezi nejoblíbenější neopadavé popínavky, stejnou službu jako na stěnách ale udělá i na zemi – když se nemá po čem pnout, vytvoří hustý koberec. Břečťany výborně prospívají i v hlubokém stínu, například pod velkými stromy nebo v jiných trvale zastíněných místech zahrady. Starší rostliny navíc dokážou získávat vodu i z větších hloubek, břečťan tak přečká i delší sucho.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články