Úvod  ›   › 

Jak chránit rostliny proti jarním mrazům

Některé rostliny mají to štěstí, že si se zimou a mrazy dokážou poradit samy. Ty choulostivější však potřebují trochu lidské pomoci, aby se s nízkými teplotami vyrovnaly bez větších následků. Je potřeba, abychom rostliny chránili vhodnými materiály, jinak to jediné, co nám na jaře zbude bude koupě nových rostlin. Nejde o nijak náročný úkol, a navíc jde jen o pár dobře utracených korun, které nikomu neublíží.

Ve chvíli, kdy jsou všechny plody sklizeny a o většinu zahrady je již postaráno, přichází na řadu zazimování choulostivých rostlin, jako jsou trvalky, nebo některé druhy stromů a keřů. Jak již bylo řečeno, rostliny lze ochránit v podstatě zadarmo, a to přírodními materiály, které najdeme v zahradě, nebo je za pár korun seženete v zahradnictví. Poslouží nám například:

  • Suché listí opadané ze stromů je výborný materiál pro zakrytí rostlin, i když poměrně ošemetný, protože při větším větru by se listy mohly rozfoukat po již uklizené zahradě. Je proto vhodné je překrýt ještě chvojím, aby zůstaly, kde mají.

  • Větve stromů, nebo také chvojí, jak se jim často říká, má skvělé izolační vlastnosti. Husté jehličí nepropustí mráz ani sníh, a navíc je dostatečně těžké, aby zůstalo na místě až do příchodu jara. Chvojí navíc ochrání i stromky proti okusování zvěře, stačí několik větví obložit okolo kmene a dostatečně pevně je zavázat.

  • Sláma je také jedním z přírodních zdrojů, který skvěle poslouží. Stačí ji nastlat vysoce okolo rostlin, popřípadě ji u vrchu svázat provázkem, aby držela na místě.

Ochrana sazenic okurek nakládaček pomocí PET lahví

Pytlovina je pomocník téměř zadarmo

Čas od času se nám v kůlně vcelku bezúčelně povaluje nějaký ten tkaný pytel, ale málokoho napadne, že má i jiné využití než přeprava věcí. Takovýto pytel lze převléct přes rostlinu nebo stromek a dole uvázat provázkem. Je to metoda téměř bez námahy, téměř nic nestojí a navíc má jednu dobrou vlastnost a tou je prodyšnost, která je při zazimování tolik důležitá.

Netkaná textilie jako všestranný pomocník

Pro zahrádkáře je čím dál více v oblibě netkaná textilie, která je v zahradě odpovědí téměř na všechny nepříjemnosti. Jé téměř všestranná. Rostliny ochrání přes léto před škůdci a v zimě ochrání rostliny před uhynutím mrazem. Pro zeleninu a okrasné záhony je vhodná textilie o nižší gramáží okolo 20 g/m². Takový druh textilie poskytne dostatečnou ochranu a rostliny navíc budou moci volně dýchat. Stačí ji položit přes rostliny, či celý záhon a po stranách ji zatížit kameny, nebo třeba prkny, aby při náporu větru neodlétla pryč. Díky prodyšnosti tkaniny navíc nehrozí nadměrná vlhkost, která by vedla k tvorbě plísní.

Netkaná textilie nad okurkami

Rohože pro stromy a traviny

Stromky, především pak ty mladé a vysoké trávy či trvalky není jednoduché jen tak něčím zakrýt, což je důvod, proč jsou právě rohože tím správným pomocníkem. Ochrání jak před mrazem, tak i před zvěří, která by je přišla ohlodávat. Keře, stromky a další vysoké rostliny jednoduše obmotáme rákosovou rohoží. Ta nemusí nutně sahat až na vrchol, ten může zůstat odkrytý, popřípadě ho můžeme zakrýt trochou chvojí či textilií.

Tekutá ochrana proti chladu a mrazům

Ač se aplikování něčeho tekutého na rostliny v zimním obdobím může zdát nelogická, existují speciální přípravky, které proti mrazu chrání. Navíc ještě pozitivně ovlivňují kvalitu úrody a množství sklizně a je vhodný jak na vnitřní, tak na venkovní rostliny. Jedná se o rozpustný přípravek, který se aplikuje jemným postřikem na celou plochu listů rostliny, a to ideálně ve třech postřicích během jednoho týdne. Zároveň by měl být postřik proveden nejlépe 2-3 dny před příchodem mrazů. Přípravek se aplikuje na suchou rostlinu. Alespoň šest hodin před aplikací by neměla být rostlina vystavena dešti. Postřik se provádí v teplotách alespoň okolo 12 °C ve skleníku a venku by mělo být minimálně 9°C. Postřik účinkuje Zhruba 15 dní. Pokud už jsou však mrazy urputnější, je určitě lepší spolehnout se na jiné metody. Především na zakrytí rostlin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články