Úvod  › 

Jak chránit zahrádku před škodlivými ptáky

Ačkoli ptáci v zahradě jsou na jednu stranu příjemným rozptýlením a jejich společnost člověka těší, umí našim zahradám i nemálo uškodit. Před takovými škůdci je potřeba zahradu chránit a ptactvo odehnat. Problémem jsou zejména, pokud pěstujete bobuloviny a jiné ovoce, velice rádi vám do něj totiž nadělají díry až poletí okolo. Kromě ovoce a bobulí lákají ptáky i mladá poupata rostli, nebo třeba čerstvý výsev. Proto je důležité plodiny chránit. V případě čerstvě vysetého záhonu, nebo pokud máte vysazený hrách, je dobré překrýt záhon klestím, aby se k rostlinám nedostal žádný nenechavec.

Ačkoli je zakrytí rostlin asi nejjednodušším řešením, má svůj háček. Rostliny přece sázíme, aby nám pohled na ně dělal radost. Proto je v první řadě dobré přistupovat k celé situaci z trochu jiného úhlu. Tedy neřešit problém až tehdy, kdy nastane, ale snažit se ptáky zavčasu vyplašit, aby je to na zahradu nelákalo. Existuje několik způsobů, jak pohyb ptactva po zahradě zredukovat na minimum.

  • Sítě: Ideální řešení pro měkké ovoce, či čerstvě zasazené plody. Síťovina překrytá přes rostliny poskytne perfektní ochranu před nezvanými návštěvníky. Svou výhodu má k tom, že sice zabrání ptákům dostat se k rostlinám, ale mezery v síťovině jsou dostatečně velké, aby jimi prolétl hmyz a včely mohly opylovat květy. Nezapomeňte síť u okrajů důkladně připevnit.

  • Něco třpytivého: Ptáci jsou poměrně plachá stvoření, proto je takové zavěšené cédéčko mezi korunami stromů nebo třeba kousek alobalu dobrý způsob, jak ptáky odehnat. Odlesk slunce v lesklé ploše obvykle k odehnání postačí.

  • Plastové lahve: Pokud jde o květák nebo zelí, v tomto případě se jeví jako nejefektivnější metoda plastových lahví. Hrdlem dolů je nasadíte na předem zapíchnuté bambusové tyčky. Ty by měly být okolo celého záhonu ve vzdálenosti 60 centimetrů od sebe.

  • Zvonky: Stejně jako odlesky můžou zafungovat i zvonky, které plaší ptáky svým pronikavým zvonivým zvukem.

  • Netkaná textilie: Tu můžete položit na malé choulostivé rostliny, pozor, ne však na ty kvetoucí, textilie by totiž bránila opylení květů. Pro jistotu můžete udělat malý průchod, kterým by se dostaly dovnitř včely.

  • Elektronické plašiče ptáků: Pokud ani jeden z výše zmíněných způsobů není dostatečně efektivní, poslední možností je investice do ultrazvukového plašiče ptáků. Přístroj v podstatě vyluzuje zvuky, které jsou pro ptáky nepříjemné a zároveň pro člověka neslyšitelné. Tyto zvuky se pravidelně mění, aby ptáci neměli možnost si na ně zvyknout.

Zkuste ptáky ošálit

V případě, že máte v době dozrávání ovoce zahradu plnou nezvaných návštěvníků, je docela dost možné, že nemají hlad, ale jsou žízniví. Zkuste jim proto někde zřídit pítko, kde budou mít stále přístup k pitné vodě. Na stejném principu funguje i krmítko. Pokud budou mít ptáci stále přístup k semínkům a dalším pochutinám, je docela možné, že je vaše zahrada přestane alespoň částečně zajímat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


Související články